MICHAL HORSKÝ: Sulík dopláca na svoje politické hry, Smer s OĽaNO stagnujú a Progresívne Slovensko rastie. Tak vyzerá vývoj politických preferencií. Ako si počínali ostatné strany?
MICHAL HORSKÝ: Supervoľby sú za nami. Jasnými víťazmi sú zároveň nezávislí kandidáti, ktorí potvrdzujú negatívny trend krízy strán. V čom je problém?
BORIS ZALA: O „civilizačnom“ vychýlení tejto vlády nemožno pochybovať. Jej hlásenie sa k „Západu“ je len manifestácia geopolitickej príslušnosti. Obsah reálnej politiky má však veľmi ďaleko od „európskych štandardov“.
BORIS ZALA: Strany sú u nás čoraz viac vnímané ako zlo. Ale väčšina si uvedomuje neodmysliteľnosť strán od parlamentnej demokracie, a tak ich akceptujeme ako nutné zlo.
Čo je podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka nevyhnutným predpokladom na rozpustenie strany?
Podľa politologičky možno na Slovensku pozorovať stúpajúcu popularitu nezávislých kandidátov.
IGOR DANIŠ: Skôr sa zdá, že samosprávam pri novom stavebnom zákone niekto riadne stúpil na kurie oko. Môžu prísť o rad výhod.
MICHAL KALIŇÁK: Jesenné voľby by sme mohli vnímať aj ako referendum o straníckych značkách, ktoré sú v realite, mimo parlamentných chodieb, dole v regiónoch, viac príťažou ako výhodou.
Strana Smer mal vlani majetok 10,9 milióna eur, hnutie OĽaNO 9,7 milióna eur. Smer má viac ako 13-tisíc členov, OĽaNO len 45.
Najviac peňazí získa OĽANO, a to 3,34 milióna eur.
MICHAL HORSKÝ: Čierny deň slovenskej demokracie či tvrdá facka ľuďom. Ústavný súd svojím rozhodnutím rozohnil zástancov referenda. Je však kritika na mieste? A čo naozaj súd povedal?
Hnutie OĽANO na otázku o aktuálnom počte členov neodpovedalo. Výročné správy za rok 2020 má rezort vnútra zverejniť do konca júla.
OLIVER BAKOŠ: Fakt, že strana Za ľudí má dve vetvy predstavuje povzbudivú skutočnosť, že sa v najbližšom čase bude starať o blaho obyvateľov s fakticky dvojnásobným úsilím.
V súčasnosti je už mimo svojich pôvodných poslaneckých klubov až 23 poslancov, čo je už takmer šestina celého parlamentu.
JURAJ DRAXLER: Politickou udalosťou tohto roka bude s najväčšou pravdepodobnosťou referendum o predčasných voľbách.
Politické strany už získali prvé finančné príspevky za výsledok v parlamentných voľbách z februára 2020. Za uplynulý rok spolu viac ako 35 miliónov.
PETER TAKÁČ: Na adresu politikov opakovane zaznievajú rozhorčené vyhlásenia: „Ako ich mohol niekto voliť?“ Na to, aby sme neboli znechutení z toho, čo vzišlo z volieb, nestačí vymeniť protagonistov parlamentu.
IGOR DANIŠ: Naši politici vnímajú demokraciu v politických stranách iba ako nechcené zlo. Ako prvý premenil stranícku demokraciu na frašku Robert Fico. Matovič ju posunul ešte ďalej.
Nového šéfa KDH Milana Majerského, ktorý bol jediným kandidátom, podporovali ľudia, ktorí v roku 2016 spôsobili, že sa hnutie nedostalo do parlamentu.
MICHAL HORSKÝ: V najbližšom čase budeme svedkami zgrupovania sa staronových tvárí okolo nového a úspešne emancipovaného otca zakladateľa novej politickej strany.