Krakľa belasá vyhynula vo viacerých štátoch Európy. Slovensko je jedinou z týchto krajín, kde sa vrátila. Čo to znamená?
Málokto si uvedomuje, že drvivú väčšinu jedla dnes ľudstvo vyrába tak, že do pôdy sype jed.
Ak pôdohospodárstvo ponecháme na samovývoj, potom sa Slovensko zmení na krajinu folklóru, hovorí profesor Peter Kováčik.
Tento krok je reakciou na obmedzenia zavedené v dôsledku vypuknutia nákazy slintačky a krívačky.
V týchto dňoch si pripomíname sto rokov od narodenia dvoch veľkých postáv slovenského poľnohospodárstva.
Rusagro je popredným ruským výrobcom cukru, mäsa, oleja a tukových výrobkov a patrí medzi piatich najväčších vlastníkov pôdy v Rusku.
Minister apeluje na ľudí, aby nechodili do danej lokality v Maďarsku nakupovať mäso alebo neprevážali seno, čím sa ochorenie môže preniesť na Slovensko.
Čo farmárom na novej obchodnej dohode prekáža?
Spojenie robotiky, AI a pokročilých zobrazovacích metód je revolúciou v starostlivosti o rastliny.
Poľnohospodári očakávajú, že politici zvážia ich argumenty a vyžadujú vyňatie agropotravinárstva z dohôd s tretími krajinami.
Poľnohospodári pracujú bez ohľadu na deň pracovného pokoja či sviatok 365 dní. Pekári aj počas sviatkov pečú čerstvé rohlíky.
Biopásy sa na Slovensku stávajú kľúčovým útočiskom pre voľne žijúce opeľovače.
Na otázku Pravdy, koľko je reálne možné vyčerpať z takmer 700-miliónovej podpory, minister Richard Takáč odvetil, že žiadne číslo nepovie.
JOZEF SEDLÁK: Naše deti a vnúčatá dnes vstupujú do škôl, aby sa naučili to, čo my už vieme, a túžime, aby boli ešte lepší v tom, čo robíme my. Mnohé z profesií sa dostali na perifériu záujmu.
Lívia Labudová je klimatologička, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v Slovenskom hydrometeorologickom ústave.
JOZEF SEDLÁK: Čo je dôležitejšie, ako zabezpečiť kvalitné potraviny pre Slovensko? Túto rečnícku otázku si pri otvorení Agrokomplexu položil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.
Musíme sa učiť kedysi pre spoločnosť príznačnej skromnosti, nečakať, že sa zachránime nejakým zázrakom. Nič nás nezachráni, ak sa sami nezačneme správať inak, hovorí farmár Elo Foltín.
To, čo sa stalo na Slovensku, nemá obdobu v celej Európe. Je to dôsledok protirečivého vývoja za posledných 75 rokov, postupného odtŕhania sa vidieckeho obyvateľstva od pôdy, hovorí Findura.
Pokiaľ ide o zeleninárov, Jozef Šumichrast konštatoval, že pestovatelia súčasne s podpornými verejnými prostriedkami dávajú do rozvoja aj vlastné peniaze. Je to dôkaz toho, že pestovanie zeleniny dáva zmysel a má perspektívu.
Nepriaznivé počasie výrazne poškodzuje poľnohospodársky sektor.