Svetový priemer prekročila jediná európska krajina - populácia Turecka narástla o celých 211 %.
Rozhovor s profesorom demografie Branislavom Blehom o demografickej kríze a Matovičovom rodinnom balíčku.
Môže za to viacero faktorov. Pandémia koronavírusu je jedným z nich.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhadla, že koronavírusom sa mohlo nakaziť už zhruba 10 percent svetovej populácie, čo viac ako 20-násobne prevyšuje oficiálny počet potvrdených prípadov.
Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.
Zlepšenie stavu populácie chriašťa bodkovaného a kačice chrapačky či zachovanie populácie kane močiarnej.
Koronavírusom je nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla, varujú americkí vedci. V minulých týždňoch testovali 3 330 náhodne vybraných Američanov.
Najhoršie sú na tom južné oblasti, ako napríklad Španielsko či Mexiko, a to pre častejšie extrémne teplé roky.
Peking "politiku jedného dieťaťa" ukončil v roku 2015 a umožnil tak párom mať dve deti.
Rast populácie bol oveľa nižší ako v rokoch 2013 až 2018.
Na Slovensku žije viac ako 800-tisíc seniorov starších ako 65 rokov. V reči čísel to znamená 15,5 % populácie. Podobné dáta nájdeme aj v ostatných krajinách Európy.
TOMÁŠ PROFANT: V 20. rokoch minulého storočia bolo cieľom koloniálnych politík zvyšovať počet kolonizovaného obyvateľstva, ktoré malo pracovať na kolonizátorov.
Indonézska sopka Toba vybuchla pred 74-tisíc rokmi a dlho sa uvádzalo, že po erupcii sa Zem ponorila do vulkanickej zimy, čo okresalo vtedajšiu populáciu ľudí.
ĽUBOMÍR DUNAJ: Za jednu z charakteristických čŕt vývoja na Slovensku po roku 1989 možno považovať paradox: časť populácie prestáva byť schopná identifikovať sa.
Po roku 1989 patrila slovenská spoločnosť k najmladším v Európe. Dnes rapídnou rýchlosťou smeruje k opačnému pólu. Starnutie našej populácie naberá na dynamike.
Populácia starne rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Slováci budú o niekoľko rokov patriť medzi krajiny s najstaršou pracovnou silou v Európe.
Švédsko prekvapila skutočnosť, že má v populácii viac mužov ako žien - prvýkrát od začiatku vedenia záznamov v roku 1749.
Svetová populácia by mala v roku 2030 dosiahnuť 8,5 miliardy, pričom do konca tohto storočia by malo na planéte žiť 11,2 miliardy ľudí.
Päťmiliardtým človekom sa 11. júla 1987 stal Chorvát Matej Gašpar. Šesťmiliardtý Adnan Mević z Bosny pribudol v roku 1999. Dnes sú priateľmi na Facebooku.
ZUZANA KUSÁ: Chystať jedlo, dozerať na deti a ďalšie činnosti, pri ktorých treba byť v strehu, v zlých chvíľach pomôžu.