Celosvetová populácia neustále rastie, ale niektoré mestá zažívajú nebývalý rast, čo sa týka populácie aj fyzickej plochy.
Populácia Zeme dosiahne vrchol v polovici 80. rokov 21. storočia, na úrovni približne 10,3 miliardy ľudí, potom mierne klesne.
Počet úmrtí vlani v Číne vzrástol na 11,1 milióna, pričom úmrtnosť dosiahla najvyššiu úroveň od roku 1974.
Ak bude súčasné tempo pokračovať do konca desaťročia, dvadsiate roky 21. storočia môžu byť dekádou s najpomalšie pribúdajúcim obyvateľstvom v dejinách.
Počet ľudí so schopnosťou reprodukcie vtedy klesol zo 100-tisíc na 1 280.
Vedci predstavili prvý ľudský "pangenóm", teda doposiaľ najúplnejší súbor ľudských genómov, sekvenovaných od 47 ľudí rôzneho etnického pôvodu, ktorý lepšie odráža svetovú populáciu.
Svetový priemer prekročila jediná európska krajina - populácia Turecka narástla o celých 211 %.
Rozhovor s profesorom demografie Branislavom Blehom o demografickej kríze a Matovičovom rodinnom balíčku.
Môže za to viacero faktorov. Pandémia koronavírusu je jedným z nich.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhadla, že koronavírusom sa mohlo nakaziť už zhruba 10 percent svetovej populácie, čo viac ako 20-násobne prevyšuje oficiálny počet potvrdených prípadov.
Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.
Zlepšenie stavu populácie chriašťa bodkovaného a kačice chrapačky či zachovanie populácie kane močiarnej.
Koronavírusom je nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla, varujú americkí vedci. V minulých týždňoch testovali 3 330 náhodne vybraných Američanov.
Najhoršie sú na tom južné oblasti, ako napríklad Španielsko či Mexiko, a to pre častejšie extrémne teplé roky.
Peking "politiku jedného dieťaťa" ukončil v roku 2015 a umožnil tak párom mať dve deti.
Rast populácie bol oveľa nižší ako v rokoch 2013 až 2018.
Na Slovensku žije viac ako 800-tisíc seniorov starších ako 65 rokov. V reči čísel to znamená 15,5 % populácie. Podobné dáta nájdeme aj v ostatných krajinách Európy.
TOMÁŠ PROFANT: V 20. rokoch minulého storočia bolo cieľom koloniálnych politík zvyšovať počet kolonizovaného obyvateľstva, ktoré malo pracovať na kolonizátorov.
Indonézska sopka Toba vybuchla pred 74-tisíc rokmi a dlho sa uvádzalo, že po erupcii sa Zem ponorila do vulkanickej zimy, čo okresalo vtedajšiu populáciu ľudí.
ĽUBOMÍR DUNAJ: Za jednu z charakteristických čŕt vývoja na Slovensku po roku 1989 možno považovať paradox: časť populácie prestáva byť schopná identifikovať sa.