Riziko vzniku ochorenia stúpa, čím viac sa kladie dôraz na estetiku.
Diéty nepredstavujú udržateľný spôsob chudnutia ani pre obéznych ľudí. Veľkým rizikom býva aj diétovanie počas dospievania.
„A niektorí dokonca po viacnásobných diétach budú musieť dosiahnuť z počiatku opak - zvýšiť príjem energie a možno trochu priberú. Voláme to jeden krok vzad a dva kroky vpred.“
V bludných predstavách sa objavuje strach, že sa nevmestí na stoličku. Alebo, že keď sa posadí, roztečie sa jej noha.
Možno si myslíte, že chudnutie máte pod kontrolou. V skutočnosti však už môžete trpieť anorexiou či inou poruchou príjmu potravy.
Anorexia, bulímia, záchvatovité prejedanie… Takmer o tretinu medziročne narástol na Slovensku počet nových prípadov porúch príjmu potravy. Krivka pritom nebezpečne stúpa už niekoľko rokov za sebou.
V piatok 2. júna je Svetový deň porúch príjmu potravy (PPP), počas ktorého organizácie z celého sveta šíria o tejto téme osvetu a informácie.
Niektorí ho milujú, iní zase zatracujú. Prerušovaný pôst si nachádza obľúbencov po celom svete, vedci upozorňujú na niektoré jeho riziká.
Každá šiesta mladá žena sa počas života ocitne v pasci zákerných ochorení, ktoré nesú súhrnný názov poruchy príjmu potravy. Záchvatovým prejedaním trpí až 47 % populácie.
Najdlhší telefonát trval sto minút. Najstaršia volajúca mala viac ako sedemdesiat rokov.
Klienti zapojení do programu budú mať počas 6 mesiacov intenzívnu podporu zo strany viacerých odborníkov.
Trpia nimi už aj školáci na 1. stupni základných škôl.
Občas sa prejeme všetci. Kedy je čas začať sa odborne liečiť?
Stres, napätie a depresie často vedú do jednosmernej cesty. K chladničke. Zajednanie problémov je bežnou témou nielen žien.
Ide o prvú telefonickú linku na Slovensku, ktorá je zameraná na pomoc ľuďom s anorexiou, bulímiou či záchvatovým prejedaním.
Nový vzdelávací program pre pacientov s poruchami príjmu potravy neponúka zázračnú liečbu, jeho autorky však veria, že pochopenie ochorenia môže viesť k uzdraveniu.
Podľa prieskumu medzi americkými tínedžermi zažilo takúto formu šikany až 94 % dievčat a 64 % chlapcov.
Valentína Sedileková vydala knihu Chuť žiť. Je to naozaj optimistické čítanie, hoci mladá autorka, ktorá nedávno zmaturovala, píše o zdravotnej kríze.
O poruchách príjmu potravy ľudia nemajú informácie, ukazuje prieskum.
Čoraz viac mužov vyhľadáva pomoc kvôli anorexii alebo bulímii. Odborníci varujú, že tieto problémy do značnej miery rozdúchavajú sociálne médiá.