Pozemkové spoločenstvo musí byť registrované na príslušnom okresnom úrade. Ktoré údaje sa zapisujú do registra a kedy treba nahlásiť zmenu?
Založenie pozemkového spoločenstva upravuje zákon o pozemkových spoločenstvách. Vyžaduje si zmluvu o pozemkovom spoločenstve. Následne zápis do registra pozemkových spoločenstiev.
Nie ste spokojní s činnosťou vedenia spoločenstva? Ako skontrolovať jeho činnosť a čo robiť v prípade, ak urbár nevypláca podiely?
Ste členom pozemkového spoločenstva, ale nie ste spokojný s tým, ako to v ňom funguje? Čo môžete urobiť? Možnosti si pozrite v relácii Ide o právo.
Od septembra majú pozemkové spoločenstvá povinnosť komunikovať so štátom elektronicky. Zmenili aj povinnosti a právomoci vedenia urbára.
Od septembra budú pozemkové spoločenstvá komunikovať so štátom elektronicky
Spoločenstvo si musí viesť zoznam členov, nehnuteľností a aj zmeny v týchto zoznamoch. Čo o nich treba vedieť? A čím sa zaoberá zhromaždenie - najvyšší orgán?
Aké práva a povinnosti má výbor a dozorná rada? Čo sa zmenilo v apríli tohto roku? Čo musí obsahovať zmluva o pozemkovom spoločenstve?
Zákon o pozemkových spoločenstvách určuje, kto riadi urbár a aké sú právomoci zhromaždenia, výboru, dozornej rady a prípadného iného orgánu.
Vlastníci môžu nehnuteľnosť alebo jej časť prenajať, no prevod vlastníckeho práva iba na niektorých pozemkoch je zakázaný. Čo ešte môžu a musia vlastníci robiť?
Výpis z registra pozemkových spoločenstiev je už dostupný aj na internete. Ako postupovať pri žiadosti o výpise z registra? Aké pokuty môže spoločenstvo dostať?
Kto vykonáva zápis do registra? Čo sa doň zapisuje? Ako má vyzerať návrh na zápis? Ako sa dajú zmeniť údaje v registri? Aké konania prebiehajú na okresnom úrade?
Ako zákon definuje pozemkové spoločenstvá? Čo by mala obsahovať zmluva? Ak je minimálny počet členov spoločenstva?
Zhromaždenie je najvyšším orgánom spoločenstva a skladá sa zo všetkých členov pozemkového spoločenstva. Toto o ňom potrebujete vedieť:
Kto má právo kandidovať do orgánov pozemkového spoločenstva? Na aké dlhé obdobie sa volia členovia orgánov? Aké sú pravidlá pri voľbe členov výboru?
Kto môže kandidovať do orgánov pozemkového spoločenstva?
Spoločenstvom sa podľa zákona o pozemkových spoločenstvách rozumie napríklad lesné a pasienkové spoločenstvo vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti.
Zmluva o spoločenstve musí byť písomná a musí obsahovať napríklad názov spoločenstva či adresu sídla spoločenstva.
Výbor je výkonným a štatutárnym orgánom spoločenstva. Riadi činnosť spoločenstva a rozhoduje o všetkých záležitostiach, o ktorých to ustanovuje tento zákon.
Zhromaždenie je najvyšším orgánom spoločenstva a skladá sa zo všetkých členov pozemkového spoločenstva.