IGOR DANIŠ: Pravica sa nemôže integrovať, ak v nej bude udávať tón politik minulosti. Pre liberálno-konzervatívnych politikov to znamená prekročiť tieň Mikuláša Dzurindu.
MICHAL HORSKÝ: Predčasné voľby klopú na dvere, no nedejú sa žiadne tektonické otrasy. Niektorí politici sa snažia o spájanie síl, niektorí zas o rozdeľovanie. Kam to celé smeruje?
IGOR DANIŠ: Pravica je roztrieštená od roku 1990, nezmenili to ani dočasné spojenectvá, ani Dzurinda sám. Teraz si verí. Návrat zo slobody do rehole ho však ešte môže poriadne zamrzieť.
IVAN HOFFMAN: Liberáli, ktorí v politickom strede vytunelovali ľavicu s pravicou, sa postupom času stali extrémistami.
PETER WEISS: Odmietanie priamej demokracie je typický pravičiarsky postoj. Spochybňovaním kompetentnosti občanov rozhodovať v referende však nadobudol polohu arogantného elitárstva.
IGOR DANIŠ: Medzi OĽaNO a SaS sa rozhorel klasický spor medzi ľavicou a pravicou: Igor Matovič chce zvyšovať výdavky a dane, Richard Sulík naopak.
Na rázne škrty v tvrdom pravicovom štýle môžeme, zdá sa, zabudnúť.
Zhodujú sa na potrebe spolupráce a hľadania prienikov.
V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) nevznikne avizovaná pravicová koalícia.
Koalícia pravicových strán chce riešiť rozbité cesty, školstvo, nemocnice aj domovy sociálnych služieb.
PETER JAVŮREK: Nezaslúžia si u nás voliči lepšie možnosti výberu? Určite. A využijú ich? Aj motyky, ako vieme, občas strieľajú. Väčšinou však nie.
Francúzsko je choré. Prežíva obrovskú krízu dôvery. Pre expremiéra Alaina Juppého je však už príliš neskoro, aby sa pokúsil o jej obnovu.
JÚLIUS GEMBICKÝ: Ak bola pravica nehomogénna, roztrieštená už pred voľbami, vstupom Mostu-Híd a Siete do koalície so Smerom sa dostala do ešte hlbšieho marazmu.
JÚLIUS GEMBICKÝ: Nielen parlamentné voľby na Slovensku začiatkom marca, ale najčerstvejšie aj prvé kolo rakúskych prezidentských volieb poznačil syndróm krízy tradičných politických strán.
Ficova vláda a časť pravice majú viac programových prienikov ako by mala šesťkoalícia na čele so Sulíkom.
MARIÁN REPA: Človek občas zistí, že situácia môže byť oveľa horšia, ako si dokázal sprvoti predstaviť. A takáto situácia je momentálne na slovenskom pravoboku.
SR vylúčilo z parlamentu KDH, zato zvolilo extrémistov. "V mene nutkavej potreby meniť systém vystavili voliči SaS Európe červenú kartu," hovorí sociológ Tížik.
S napätím sa očakáva, ako dopadnú marcové parlamentné voľby. Po štyroch rokoch vlády Smeru je predpoklad, že táto strana opäť zostaví nový kabinet.
PETER HYBEN: Dlhodobo nevýrazné preferencie pravicových strán treba hľadať aj v konaní bývalého predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
Ak trojica pravicových strán KDH, Most-Híd a Sieť hovorí o alternatíve proti Smeru v podobe trojlístka, automaticky podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica hovorí o zlepenci.