Po dvoch rokoch pandémie sa študenti, počnúc tými najmenšími až po vysokoškolákov, vrátili k tradičnému vyučovaniu v laviciach či posluchárňach.
Čo ponúkajú študentom ako pridanú hodnotu do budúcnosti na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre? Pýtali sme sa rektorky Klaudie Halászovej.
Štúdium priamo s praxou, možnosť štúdia v zahraničí, ale i osobnostný rozvoj sú podľa profesorky Jany Duchovičovej skvelý predpoklad pre úspešnú kariéru.
Kým vyplníte prihlášku na vysokú školu, zvažujte nielen to, či máte šancu, že vás prijmú, ale najmä to, či si vo svojom odbore nájdete prácu.
Najväčší záujem je o absolventov informatiky, strojárstva, techniky a ekonómie. Najlepšie uplatnenie majú absolventi technických univerzít či Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Vysokoškolský diplom má na trhu práce nepochybne svoju hodnotu a firmy zaujíma, aké vzdelanie majú uchádzači o zamestnanie.
Potreba užšieho prepojenia vysokoškolského štúdia s praxou je na Slovensku akútna. Po ukončení štúdia pracuje v inom v odbore, ako vyštudovali, až 57 % absolventov.
Až 40 percent slovenských vysokoškolákov by si pri výbere vysokej školy zvolili radšej štúdium v zahraničí.
Spojenie teórie a praxe v reálnych firemných podmienkach. Práve to je najväčšou výhodou duálnej formy štúdia, pre ktoré sa rozhodlo už mnoho študentov stredných odborných škôl.
Profesionálni zamestnanci s pracovnými návykmi majú na pracovnom trhu cenu zlata. Riešenie problému s ich nedostatkom predstavuje duálne vzdelávanie.
Množstvo výhod, zárobok počas štúdia, istota práce a náskok pred ostatnými absolventmi v podobe praktických skúseností. Stačí si iba vybrať z odborov duálneho vzdelávania.
Príležitosť pretaviť vedomosti do praxe a možnosť získať trvalú prácu. To je cieľom štátneho podniku Vodohospodárska výstavba.
Až polovica vysokoškolákov denného štúdia pracuje. Prax však nie je jediným spôsobom, ako si študent môže už počas štúdia zvýšiť šance na budúce zamestnanie.
Slovenská technická univerzita v spolupráci s automobilkou Volkswagen Slovakia rozbieha pilotný projekt duálneho bakalára automobilového priemyslu.
Absolventi stredných škôl, ktorí v práve prebiehajúcich prijímacích pohovoroch na vysoké školy neuspejú, by nemali nasledujúce mesiace premrhať.
Odborné školy už dlhšie "ťahajú za kratší koniec". Záujem o ne je nízky. Aj s finančnou pomocou ministerstva sa preto snažia prilákať na svoje odbory viac žiakov.
Bohaté skúsenosti, slušné ohodnotenie, osobný rozvoj a možnosť dlhodobého uplatnenia – to sú štyri hlavné očakávania, ktorých naplnenie študenti vysokých škôl a univerzít požadujú od svojho prvého zamestnania.
Elektrotechnik IT-čkárom či politológ ako odborník v cestovnom ruchu? Od mája budúceho roka pre čerstvých absolventov škôl by to mala byť realita.
Mladí ľudia sa na strednej odbornej škole naučia programovať CNC sústruhy. Pri dnešnom nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily by sa firmy o nich mali biť.
Ešte za čias socializmu stála v blízkosti každej fabriky učňovka. V nej žiaci počas štúdia získavali praktické vedomosti v obrábaní kovov či v obsluhe strojov.