Aj keď sa v titulkoch mnohých amerických filmov dá naraziť na české meno, hviezd s českými predkami je poskromne.
Naši stredovekí predkovia nám zanechali biologický odkaz: Gény, ktoré im mohli pomôcť prežiť mor, nás v súčasnosti robia náchylnejšími k niektorým chorobám.
Iné analýzy priniesli odlišné odpovede, keď objavy fosílií naznačovali východoafrický pôvod moderného človeka.
Kedysi sa zelenina na zimu nakladala celkom bežne. K fermentácii sa oplatí vrátiť.
Kým v Spojených štátoch je pátranie po vlastných predkoch veľkým biznisom, v Európe svoje korene ľudia poznajú menej.
Slovenská herečka Andrea Karnasová sa síce nepovažuje za odborníčku na históriu, no vždy ju veľmi zaujímalo, ako žili jej predkovia.
Najstaršiu ľudskú kosť s dôkazom rakoviny objavil tím bádateľov v jaskyni Swartkrans neďaleko Johannesburgu. Nález ukazuje, že rakovina nie je výsledkom modernej doby.
Pozostatky takmer stovky múmií a kostier starých až deväťtisíc rokov poskytli dôkaz, že pôvodných obyvateľov Ameriky skutočne vyhladili rôzne ochorenia, ktoré tam privliekli Európania.
Dnešní Európania majú oveľa svetlejšiu pleť, vlasy aj oči ako ich predkovia pred asi päťtisíc rokmi.
Juraj Fekiač z Holcovho Majera, časti Očovej, bol jedným z vojakov, ktorým sa podarilo prežiť prvú svetovú vojnu. Jeho príbeh začal skladať pravnuk Ľubomír.
Ty hnilý kôň, paskuda jedna, zasa si sa potrundžil v šenku besnicou? Chodíš ako kolomažník, ty staré futro! - takto aj všelijako inak sa častovalo kedysi.
Nie živé zvieraté, ale plastiky zvierat používali ľudia v staršej dobe bronzovej ako obetu počas rituálov, ktoré mali našim predkom zabezpečiť lepší život.