Predali alebo prenajali ste poľnohospodársku pôdu a uzavreli ste nevýhodnú zmluvu? Nie vždy sa dá od nej odstúpiť a získať peniaze späť.
Zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely musí mať písomnú formu. Nájomná zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely sa spravuje ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájomnej zmluve.
Nájomná zmluva musí mať v prípade nájmu lesných pozemkov písomnú formu a okrem náležitostí vyplývajúcich z Občianskeho zákonníka musí obsahovať aj náležitosti vyplývajúce zo zákona o lesoch.
Zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely by mala obsahovať určenie zmluvných strán ako prenajímateľa a nájomcu, a určenie predmetu nájmu, nájomného a doby nájmu.
Nájomná zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely sa riadi ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájomnej zmluve. Dôležité je ich dodržať, inak môžete prísť o nájomné aj o pôdu.
Ak prenajatý pozemok slúži na vykonávanie poľnohospodárskej činnosti pri prevádzkovaní podniku nájomcu, práva a povinnosti oboch strán sú ustanovené v zákone o nájme poľnohospodárskych pozemkov.
Zákon povoľuje nájomcovi dať prenajatý pozemok do podnájmu a zároveň určuje pomerne prísne pravidlá, za ktorých tak môže urobiť. Čo všetko musí splniť, aby tak mohol urobiť?
Nájomná zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely sa riadi okrem výnimiek ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájomnej zmluve.
Nájom poľnohospodárskych pozemkov upravuje zákon o ich nájme, riadi sa aj ustanoveniami iných právnych predpisov.
Zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkoch umožňuje prenajímať si pôdu na dva účely- na poľnohospodársky a na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku.
Vlastník musí okrem iného oznámiť navrhovateľovi nájomnej zmluvy, že došlo k uzatvoreniu zmluvy s treťou osobou.
Nájom poľnohospodárskej pôdy má prísne pravidlá. Na čo všetko sa pripraviť poradíme v relácii Ide o právo.
Poľnohospodársku a lesnú pôdu nemožno vždy deliť, respektíve deliť je ich povolené len do určitej výmery. Podmienky delenia pozemkov upravujú právne predpisy.
Vlastníte poľnohospodársku pôdu a plánujete ju predať alebo prenajať? Na čo si treba dať pozor?
Vlastníte pôdu? Ako ju môžete výhodne predať alebo prenajímať? Ako ju zmeníte na stavebný pozemok?
Aké pravidlá platia pre pozemky, ktoré predáva alebo prenajíma spoločenstvo vlastníkov?
Čo by mala obsahovať kúpno-predajná zmluva? Na akú dobu možno prenajať pozemok? Čo možno v zmluve dohodnúť? A ako je to s prenájmom pozemkov po úpravách?
Ktorými pravidlami sa musíte riadiť, ak chcete prenajímať lesnú pôdu? Akými spôsobmi je možné nájom skončiť? Aká je výpovedná lehota?
Odpovedáme na vaše otázky súvisiace s prenájmom pôdy. Ako sa počíta výška nájomného? Musí byť uvedená v zmluve? Na aké obdobie možno pôdu prenajať?
Cena nájmu poľnohospodárskej pôdy, ktorú súkromníkom prenajíma Slovenský pozemkový fond, sa zvyšuje. Koľko zaplatia farmári po novom?