Nájomné za byty vo väčšine slovenských miest v závere minulého roka medziročne vzrástlo o desiatky, niekde aj o stovky eur.
Či už rozmýšľate o prenájme alebo kúpe, vždy ide o rozhodnutie, ktoré ovplyvní váš ďalší život.
Ceny prenájmov na Slovensku idú hore prakticky v každom veľkom meste.
Záujem o hypotéky sa postupne začína zvyšovať.
Na Slovensku rastie, no pre obavy majiteľov je stále neobývaných takmer 150.000 bytov.
Vysoké ceny nájomného v Paríži a celková nedostupnosť bývania tlačí čoraz viac mladých párov k spoločnému bývaniu skôr, ako pôvodne plánovali.
Drahé hypotéky vytláčajú ľudí do prenájmov.
Messimánia v USA od leta nezoslabla.
Pre rastúce úrokové sadzby sú hypotéky čoraz drahšie a ľudia si kúpu bytu nemôžu dovoliť.
Na tlačovej konferencii si Trnka vymieňal názory s novinármi.
Ceny starších bratislavských bytov poklesli medziročne o 8,9 percenta.
Ceny prenájmov rastú. Môže za to rast úrokov na hypotékach, zvýšený dopyt po bytoch na prenájom, ale aj vyššie ceny energií.
Kauza podivuhodného prenájmu techniky Správou ciest Košického samosprávneho kraja pokračuje.
Ak prenajímate nehnuteľnosť na základe uzavretej nájomnej zmluvy a nejde o prenájom na základe živnostenského oprávnenia, musíte zaplatiť daň z príjmu. Podľa zákona o dani z príjmov sa totiž peniaze z prenájmu považujú za príjem podliehajúci dani.
Ak prenajímaná nehnuteľnosť patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, dosiahnutý príjem z prenájmu si môžu rozdeliť v takom pomere, aký si dohodnú.
Prenajímaná nehnuteľnosť môže byť zaradená v obchodnom majetku, bežne vlastníci ale neprenajímajú byty či domy takouto formou.
Vo svete takéto služby bežne fungujú, ale ľudia na Slovensku sa s takouto formou služby začínajú len zoznamovať.
V prípade, ak sa rozhodnete prenajímať nehnuteľnosť podľa zákona o krátkodobom prenájme, vyhnete sa napríklad problémom pri ukončení prenájmu.
Prenajímatelia bytu či chaty cez Booking alebo Airbnb, ako aj ľudia jazdiaci pre Uber či Bolt sa od 1. januára 2023 neschovajú pred finančnou správou.
Spoločný nájom nehnuteľností upravuje Občiansky zákonník. Na základe jeho ustanovení možno určiť, kto má právo zostať pri rozchode alebo rozvode naďalej bývať v prenajatom byte.