Sedemnásť novelizácií za 25 rokov - nie sú to pričasté zmeny v základnom zákone štátu? Nie je ich priveľa?
Prečo Slováci rozbili štát, ktorý im tak pomohol? Prečo ste sa odtrhli, veď celá Európa sa dnes spája? Tak sa pýtali pred štvrťstoročím našich diplomatov v hostiteľských krajinách
"Vyhli sme sa hrozbe balkánskeho vývoja a ako dva národy sme každý na samostatnej ceste zostali vo veľmi blízkom vzťahu,“ hovorí o rozdelení Československa Pavol Demeš.
Pomyselná bodka za spoločným štátom. Aj tak by sa dalo charakterizovať oddelenie slovenskej meny od česko-slovenskej pred 25 rokmi.
Ivan Gašparovič bol pri zásadných rozhodnutiach v prvom, zakladajúcom období samostatnej Slovenskej republiky. A to je téma nášho rozhovoru.
Riadený rozpad Československa neprebiehal až tak hladko, ako sa to zdá z odstupu štvrťstoročia.
Spoločný štát Čechov a Slovákov prestal normálne fungovať ešte pred jeho zánikom. Naplno sa to prejavilo pri hlasovaní o prehradení Dunaja pre Gabčíkovo.
Pokojný rozchod sa stáva ilúziou. Tak v titulkoch referovali médiá o situácii v Česko-Slovensku, keď 1. októbra 1992 neprešiel v parlamente zákon o zániku federácie.
Veľvyslanec SR v Prahe Peter Weiss zdôrazňuje: "Najdôležitejšie je ukázať občanom Slovenskej aj Českej republiky, že československý štát bol pre obe veľká hodnota."
Slovenská republika vystúpila z federácie! Týmito slovami zareagovali niektorí predstavitelia českej politickej scény pred štvrťstoročím na prijatie slovenskej ústavy.
RADOVAN GEIST: Štvrťstoročie deklarácie zvrchovanosti už nadobro prekryla tragikomédia vládnej krízy-nekrízy.
Príloha Víkend denníka Pravda v rámci rubriky Neznáma história prináša cyklus článkov Príbeh Slovenska - 25 rokov. Táto časť pripomína Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenska.
Príloha Víkend denníka Pravda prináša v rámci svojej pravidelnej rubriky Neznáma história cyklus Príbeh Slovenska - 25 rokov.