Zároveň je to cieľ bojovať proti ruskému vývozu nezákonne privlastneného obilia vypestovaného na Ukrajine, ktoré už nezákonne vyviezli na trh EÚ s označením "ruské".
Zrútili sa ceny obilnín, pretože svetový trh je zaplavovaný nielen ukrajinskou, ale súčasne aj konkurenčnou ruskou pšenicou.
Minister si verí, že Slovensko žalobu ustojí.
Máme pochopenie pre Ukrajinu, musíme však chrániť aj záujmy našich poľnohospodárov, hovorí Emil Macho.
Vymeniť bežnú múku za špaldovú sa občas oplatí nielen kvôli chuti, ale aj kvôli jej vlastnostiam a prínosu pre zdravie.
Špačinčania vítali premiéra chlebom a soľou.
Prípad odštartoval nález látky, ktorá bola ešte pred troma rokmi v krajinách Európskej únie vo veľkom využívaná.
Slovensko je natoľko sebestačné v produkcii obilia, že len 20 percent z neho sa využíva na produkciu múky.
Nové opatrenia riešia obavy poľnohospodárov v členských štátoch susediacich s Ukrajinou, ale pomôžu aj Ukrajine.
MARIÁN REPA: Poplašné správy sa šíria rýchlosťou blesku. Inak to nebolo ani v prípade múky z ukrajinskej pšenice. Stačil jeden test na pesticídy a Slovensko ovládla panika, akú sme tu už dávno nemali.
IVAN HOFFMAN: Čím viac vieme o ukrajinskej pšenici, tým smutnejší je to príbeh. Ide tu o zdravie? O peniaze? O politiku?
Problém s ukrajinským obilím, a nielen s ním, je iba na začiatku. Európa a Slovensko sa musí pripraviť na novú konkurenciu, hovorí v podcaste denníka Pravda redaktor Jozef Sedlák.
JOZEF SEDLÁK: Chceme vedieť, čo jeme. Do týchto pár slov by sa dal zhrnúť potravinový škandál okolo dovozu ukrajinského obilia.
Vlčan poprel vyhlásenia Becíka z Hlasu, prirovnal ich k šíreniu poplašnej správy a povedal, že rezort a jeho inštitúcie majú situáciu pod kontrolou.
„Žiadna vzorky múky sa nepotvrdila ako kontaminovaná,“ povedal Vlčan.
Jednoduchý spôsob, ako ochrániť rastliny pred suchom a škodami, ktoré prináša, odhalili japonskí odborníci.
Ceny pšenice sa podľa poľnohospodárov dostali na úroveň 270 - 280 eur za tonu.
Čína vysiela semienka plodín na krátke cesty do vesmíru. Vedcom to pomáha vyvíjať nové odrody plodín, ktorým sa bude dariť aj v meniacej sa klíme.
Čo má spoločné chlieb v najľudnatejšom arabskom štáte na svete s atómovou energiou na jeho území a s modernými zbraňami jednej mocnosti?
V tejto chvíli je situácia na trhu s obilím, od ktorého sa odvíjajú ceny všetkých základných obilnín zakalená, ako keď kvasí víno.