„Mandelov efekt“, termín opisujúci kolektívne falošné spomienky, doposiaľ vyvoláva zmätky týkajúce sa viacerých známych miest.
Staroveké mohyly v Poľsku, často prirovnávané k pyramídam, už roky mätú archeológov.
V škótskom Aberdeene objavili v škatuli na cigary dlho stratené egyptské artefakty, ktoré by mohli poskytnúť nové poznatky o Veľkej pyramíde v Gíze.
Návštevníci si po prvý raz budú môcť prezrieť celý vnútrajšok pyramíd a nahliadnuť aj do samotných hrobiek pod zemou.
Turisti i miestni obyvatelia tak môžu navštíviť známu Lomenú pyramídu a tiež ďalšiu v nekropole Dahšúr.
Slovenskí egyptológovia a archeológovia budú v januári a februári 2019 skúmať archeologickú lokalitu Duwejm Wad Hadž v Sudáne, v oblasti starovekej Núbie.
Archeológovia v Egypte objavili pozostatky dosiaľ neznámej pyramídy postavenej počas 13. dynastie faraónov, ktorí Egyptu vládli pred asi 3 700 rokmi.
Na pyramídach v Gíze vedci a architekti objavili „termálne anomálie". Predbežné hypotézy hovoria aj o skrytých tajných miestnostiach v pyramíde.
Fotografie využívajú optický klam, pri ktorom sa nám zdá, že objekty vzadu sú v tesnej blízkosti subjektov v popredí. Vzniká tak vtipná „koláž“.
Sú svetoznáme, každý ich túži vidieť na vlastné oči, ale naživo vás zaskočia ich malé rozmery, okolie či davy ľudí, pre ktoré prídete o celý zážitok.
Vyše 3000 rokov bol Egypt domovom jednej z najpokročilejších civilizácií sveta. Egypťania zanechali veľa dokladov o spôsobe života od náboženských textov až po obrovské pyramídy.
Prehistorické chrámy na Malte sú staršie ako anglický Stonehenge. Aj ako egyptské pyramídy. Môžete tam nájsť až 17 megalitických chrámov.
Pyramídy možno vidieť nielen v Egypte, ale aj v Katalánsku. A ešte aké - vyformované z ľudí! Barcelončania aj obyvatelia ďalších katalánskych miest sú na túto svoju tradíciu hrdí.