O skríningovej kolonoskopii uvažuje 36,2 % respondentov, až 52,3 % respondentov o vyšetrení neuvažuje vôbec. Najčastejšie uvádzaným dôvodom bola práve obava z bolestivosti vyšetrenia.
Konzumácia rastlinnej stravy bohatej na zeleninu, celozrnné výrobky, orechy a strukoviny môže u mužov znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka o viac ako pätinu.
Univerzitná nemocnica Bratislava od nového roka spúšťa na Gastroenterologickej klinike SZU a UNB nový projekt.
V 21. storočí v civilizovanej krajine nechávajú poisťovne svojich poistencov trpieť, hoci k dispozícii je elegantné a účinné riešenie.
Nepríjemné pocity sú podľa prieskumu hlavným dôvodom, prečo Slováci toto vyšetrenie odkladajú.
Odborníčky z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre analyzovali výživové a zdravotné aspekty na vzorke 72 pacientov s rakovinou hrubého čreva z Nitrianskeho a Trnavského kraja. Ich priemerný vek bol 67 rokov. Najviac pacientov malo stredoškolské vzdelanie s maturitou, ale len tretina z nich v minulosti podstúpila skríningové vyšetrenie!
Pozrite si video, minimálne budete vedieť a vidieť, do čoho idete.
Zdá sa, že rakovina hrubého čreva je jedným z druhov rakoviny, pri ktorom môže mať kurkumín nezanedbateľný pozitívny účinok.
V Univerzitnej nemocnici v Martine vypracovali operačný postup, vďaka ktorému sa potrebu vývodu na čreve podarilo znížiť zo 60 percent na štyri.
Známy gastroenterológ doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., z Bratislavy napísal knihu Zdravé črevo a trávenie, mýty verzus fakty.
Odklad skríningu rakoviny hrubého čreva počas pandémie COVID-19 môže mať smrteľné následky, tvrdí známy gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela.
Kolonoskopia je často obávané vyšetrenie, ktoré však dokáže zachrániť život. Ako vyšetrenie prebieha a ako vlastne vyzerá kolonoskop? Vo videu vám to detailne ukážeme.
MUDr. Miloš Bubán, gastroenterológ, hovorí o "chorobe prezidentov", o častých divertikuloch čriev. Vedú ku rakovine hrubého čreva?
Nebezpečné ochorenie prichádza nenápadne, roky rastie a ublíži v čase, keď je na liečbu možno už neskoro. Ktoré varovné signály si treba všímať?
Slovensko je krajinou, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na svete. Jedným z dôvodov je konzumácia údeného mäsa a mäsových výrobkov.
Vďaka skríningovým testom sa podarilo od začiatku tohto roka zachrániť nejeden ľudský život.
Rozdiely medzi populáciami v rôznych krajinách s odlišnými stravovacími návykmi potvrdzujú, že faktory výživy patria medzi najvýznamnejšie faktory vzniku kolorektálneho karcinómu.
Rakovina hrubého čreva a konečníka je v Európe druhým najčastejším typom zhubného ochorenia a zároveň druhou najčastejšou príčinou úmrtí medzi onkologickými pacientmi.
Na Slovensku zomrie na rakovinu hrubého čreva ročne až 2 300 ľudí. Nemuseli by.
Existujú tri skupiny pacientov, ktoré sú významným spôsobom ohrozené rakovinou hrubého čreva a konečníka.