Účasť na plebiscite dosiahla 70 percent.
Zdá sa, že sa so zmenami ústavy roztrhlo vrece. Len pred týždňom si poslanci schválili jednu zmenu a už sú na stole ďalšie.
Ďalšie neúspešné referendum ukázalo, že v slovenskej spoločnosti vyvstáva otázka efektivity a využiteľnosti tohto inštitútu. Mali by sme upraviť podmienky, za akých sa realizuje? A ak áno, tak ako?
MICHAL HORSKÝ: Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Napriek tomu, že sa na ňom zúčastnilo len 27 percent oprávnených voličov, nebolo úplným prepadákom.
Trenčiansky a Žilinský kraj prekročili 30-percentnú hranicu účasti na referende, v Bratislavskom kraji prišlo len 21,31 %. Okres Topoľčany mal až 40-percentnú účasť.
Politici podmieňujú schválenie zmeny ústavy nielen júnovým alebo septembrovým termínom, ale aj ďalšími podmienkami.
Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Má v súčasných podmienkach zmysel? Je dobrý nápad kedykoľvek skracovať volebné obdobie referendom? A neexistujú efektívnejšie alternatívy?
Rok po skončení prvej svetovej vojny to vrelo v sliezskom Tešíne i v značnej časti Oravy a Spiša. Novovzniknuté susediace štáty sa nie a nie dohodnúť, komu patria sporné územia.
Na Slovensku sa skončilo deviate referendum v histórii samostatnosti. Týkalo sa zmeny Ústavy SR.
Podľa Hegera si lídri Smeru a Hlasu chcú zabezpečiť návrat k moci a beztrestnosť po voľbách.
Zorganizovanie a jeho priebeh vyjde na viac ako 10 miliónov eur.
MARIÁN REPA: Inštitút referenda na Slovensku je účelovo zneužívaný sprava aj zľava. Keď sa to politikom hodí, tak počúvame, že referendum je najvyšší prejav vôle občanov. Keď nie, tak je to bohapustý populizmus.
Hnutie "obyčajných" chce zmeniť ústavu tak, aby bolo zložitejšie meniť zákon o voľbách.
Peter Pellegrini tvrdí, že ak nie je referendum úspešné, tak ľudia sú s vládou spokojní.
Mestské zastupiteľstvo v Sliači musí najneskôr do 90 dní od doručenia protestu prokurátora o ňom rozhodnúť.
Jedným z dôvodov je suma 11 miliónov eur, ktorú zaň bude musieť zaplatiť štát.
ZUZANA KUSÁ: S referendami máme smolu. Okrem jednej výnimky nám politici oznamujú, že to, čo sa práve pripravuje, nie je naše. Že nejde o sviatok nášho práva hlasovaním namietať proti podmienkam, ktoré vyhovujú naším zástupcom.
Prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii uviedla, že sa Robert Fico obáva neúspešnosti referenda.
Cesta z politickej krízy ostáva aj naďalej v nedohľadne. Podľa Roberta Fica koaliční politici a prezidentka ignorovaním referenda popierajú princípy demokracie.
Líder opozičného Smeru Robert Fico už pomaly začína priznávať, že referendum úspešné nebude a ponúka preto kompromis.