IVAN HOFFMAN: Aktivisti z „poslednej generácie“ sú produktom ekologickej indoktrinácie, keď revolučná mládež je netrpezlivá z toho, ako to starým dlho trvá.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Európska komisia navrhla, aby sa revidovala Smernica o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO), druhým je návrh o generálnom pardone pre herbicíd glyfosát. Koho argumenty EK počúva?
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Rakovina-nerakovina, odškodné bude. Až takmer 11 miliárd dolárov – teda necelých desať miliárd eur vyjde ukončenie troch štvrtín sporov okolo glyfosátu Roundup.
Práve sme zastavili postreky Roundup Biactivom v centrálnej časti národných parkov Muránska planina a Nízke Tatry, informovalo združenie VLK.
Zákaz sporného glyfosátu nie je u nás na programe. Táto pesticídna látka je v únii nateraz schválená do polovice decembra 2022.
Najznámejší glyfosát Roundup nie je stále na Slovensku v nemilosti, hoci vlna odporu voči nemu rastie. A kým nemá stop z Bruselu, môže sa používať.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Lesy SR chcú v okolí Bratislavy aplikovať chemické látky náterom a injektážou pod kôru. V Pečnianskom lese to ohrozí zdroje podzemných vôd.
Lesoochranárske zoskupenie VLK sa obrátilo na súd pre povolenie na aplikáciu chemických látok v lesoch v okolí Bratislavy.
Kalifornský vyšší súd výrazne zredukoval sumu, ktorú má Bayer vyplatiť manželskému páru ako odškodné za rakovinu, ktorú im mal spôsobiť herbicíd.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Bayer škodlivosť glyfozátu dementuje a Európska komisia mu koncom novembra 2017 predĺžila licenciu na tento nebezpečný herbicíd o ďalších päť rokov.
Keď nemecký koncern Bayer kúpil Monsanto, amerického výrobcu herbicídu Roundup, získal s ním aj tisícky súdnych žalôb.
Koniec používania glyfosátov či predčasná radosť? Americký federálny súd rozhodol, že Roundup spôsobuje rakovinu, no jeho hromadný zákaz sa zatiaľ nechystá.
Ekonomika nesmie víťaziť nad ekológiou, varuje predseda družstva z Dvorov nad Žitavou a exminister pôdohospodárstva Stanislav Becík.
Federálny súd v Spojených štátoch rozhodol, že herbicíd Roundup nemeckého chemického a farmaceutického koncernu Bayer spôsobuje rakovinu.
Spôsob ničenia buriny na poliach vyvoláva pochybnosti. Rovnaký prostriedok, aký roky používajú aj slovenskí farmári, a to Roundup, mal totiž v USA spôsobiť rakovinu.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Firma Monsanto vznikla v roku 1901 v St. Louis v štáte Missouri. Vtedy patrila medzi najväčšie chemické spoločnosti 20. storočia.