PETER WEISS: V spoločnosti nachádzajúcej sa v akejsi studenej občianskej vojne potrebujeme spoločne hľadať nový, moderný vzťah k národu, k vlastnému štátu, občianstvu, dejinám a kultúre.
Po vzniku Slovenskej republiky som sa v januári 1993 rozhodol opustiť Prahu a pracovať pre rodiacu sa diplomaciu nového štátu. Bola to jedinečná situácia, ktorá sa už nebude opakovať.
Ohrozením nie je samotná rozdielnosť, ale spôsob, ako s ňou narábame, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová počas galavečera.
BORIS ZALA: Pri tomto okrúhlom výročí sa mi veľmi nechce venovať tomu, či nám rozdelenie prospelo. Skôr mám na mysli trochu zásadnejšie otázky. Na akých ideách, princípoch stojí slovenský štát aj spoločnosť?
Slovensko aj Česko oslávili 1. januára 2023 tridsať rokov svojej existencie a tak možno porovnávať to, čo dosiahli.
PAVEL ŠARADÍN: Obe spoločnosti cítia, že sú v mnohých aspektoch ekonomicky „kolonizované“ Západom. Mnohí podvedome „kolonizáciu“ vnímajú, potom sú ústretovejší k Rusku.
PETER WEISS: Slovensko vstúpilo do 30. roku svojej samostatnej štátnosti. Je to aj príležitosť zbaviť sa mýtov o jej vzniku.
Miloš Zeman presadzoval víziu spoločného štátu, navrhol vznik takzvanej česko-slovenskej únie. Neuspel s ňou.
Posledné hodiny a minúty Československa. Po 74 rokoch zanikalo druhýkrát a naposledy. Jedni sa radovali, ďalší plakali a najviac ľudí bolo v rozpakoch.
Spočiatku som sa rozdelenia Československa obával a bolo mi to ľúto. Prešlo však 30 rokov a Slovensko má za sebou úspešný príbeh, povedal Boris Kollár.
O pár dní si pripomenieme 30. výročie rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vznik samostatnej Slovenskej republiky.
IGOR DANIŠ: K rozpadu spoločného štátu rozhodne napomohla Klausova ekonomická transformácia. Šitá na mieru Česku, nie Slovensku.
IGOR DANIŠ: V júni 1992 prebehli osudové voľby, ktoré viedli k rozdeleniu Česko-Slovenska. My si samostatnosť nevážime. Hazardujeme s vlastnou krajinou.
Táto epizóda vošla do análov ako tzv. pomlčková vojna. V skutočnosti sa v nej bojovalo o spojovník, nie o pomlčku. Pomlčka rozdeľuje, kým spojovník spája.
IGOR DANIŠ: Zmena môže prísť len vtedy, pokiaľ prestaneme politiku vnímať ako podnikateľskú činnosť, ktorej cieľom je získať moc nad jednotlivými rezortmi a ich benefity.