ROBERT HAJŠEL:Teraz vládu čaká veľká úloha doma. Treba vypracovať, predložiť a obhájiť Plán obnovy, ktorý bude dobrý pre krajinu, jej ekonomiku a najmä pre našich občanov.
MARIÁN REPA: Európska únia je zachránená! Po „tvrdom boji“ sa politici napokon dohodli, výsledkom čoho je najväčší finančný balík v histórii EÚ.
Lídri Visegrádskej štvorky rokovali na zámku Lednice v Českej republike.
ANDREJ MATIŠÁK: Nestáva sa príliš často, aby slovenskí vládni predstavitelia priznávali, že zaradenie krajiny do V4 nie je vždy prechádzka ružovým sadom.
Ide o peniaze. O viac ako bilión eur. Ambície Európskej únie sú do značnej miery na druhej koľaji, 27 členských štátov si presadzuje vlastné priority.
Slovensko neprijme situáciu, že budú rásť národné výdavky do eurorozpočtu a príde o dôležité príjmy v oblasti kohézie.
V Bruseli sa slovenský premiér Peter Pellegrini stretol s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Témou obedovej schôdzky bol finančný rámec EÚ na roky 2021 až 2027.
Premiér rokoval s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom o európskom rozpočte či o klimatickej neutralite.
Členské štáty EÚ sa v pondelok po niekoľkohodinovom rokovaní zhodli s europarlamentom na únijnom rozpočte na rok 2020.
RADOVAN GEIST: Minulotýždňový summit EÚ sa niesol v znamení brexitu. Na programe však bola ďalšia téma, v ktorej nenašli lídri únie spoločnú reč: rozpočet.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová naďalej požaduje zľavu, takzvaný rabat, pre svoju krajinu, v rámci rokovaní o budúcom rozpočte EÚ.
Budúci rozpočet EÚ je príležitosťou nastaviť náš kontinent na dlhodobú správnu cestu. Je to príležitosť posilniť Európu ako globálneho hráča.
RADOVAN GEIST: Tento summit EÚ už nemal byť o brexite. Ale bude. A popri tom budú lídri diskutovať aj o pár „maličkostiach“ – napríklad o budúcom rozpočte EÚ.
Popri príspevkoch národných štátov je rozpočet Európskej únie financovaný práve aj príjmami z ciel vybraných od tretích krajín.
MARTIN KOVÁČIK: Jadro EÚ je zatiaľ viac politický ako ekonomický projekt. V rámci 28-člennej EÚ ide vlastne o 19 štátov eurozóny, ktoré tvoria a môžu ešte viac tvoriť určité jadro únie.
Eurozóna aj so Slovenskom má mať spoločný rozpočet v desiatkach miliárd eur do roku 2021. Získať by sme tak mohli ďalší významný európsky zdroj príjmov.
Ak by sa nový rozpočet EÚ po roku 2020 neprijal do eurovolieb v roku 2019, prostriedky pre členské krajiny by sa podľa Richarda Rašiho výrazne omeškali.
S nižším objemom peňazí pre regióny a farmárov sa počítalo, vysvetľuje vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko. Regióny by tak zníženie rozpočtu pocítiť nemali.
Menej pre regióny a farmárov, nové priority, väčšia flexibilita a jednoduchšie pravidlá. Tak v skratke vyzerajú návrhy na nový rozpočet únie pre roky 2021 až 2027.
Na stole je takmer 1,28 bilióna eur. Ale peniaze nebudú v Európskej únii pre všetkých.