Bol v prvom rade spisovateľom, jeho divadelné postavy sú však rovnako nezabudnuteľné ako jeho knihy. Pripomína ich nová kniha.
Uplynulo 25 rokov od spisovateľovej smrti. Diskusiu o jeho tvorbe uvidíte v pondelok 21. decembra na webe.
V zbierke poviedok Herečky znovu vystupujú svojrázne Slobodove postavy a postavičky, pri ktorých máme pocit, že ich už dôverne poznáme.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Spisovateľ Rudolf Sloboda by 16. apríla oslávil osemdesiat rokov. Tento text si nenárokuje byť literárnym exkurzom, skôr spomienkou na Rudolfa Slobodu.
Útla próza Romaneto Don Juan, ktorá vyšla prvýkrát v roku 1971, je autobiografickým záznamom zážitkov z detstva a mladosti Rudolfa Slobodu.
Poviedky zo zbierky boli pôvodne publikované v časopisoch Slovenské pohľady, Romboid, Literárny týždenník, Dotyky, Mladá tvorba.
Filmová dráma o láske a smrti. Príbeh podľa skutočnej udalosti.
ĽUBOMÍR FELDEK: V mojej hlave sa vynorila spomienka na Ruda Slobodu. Spomienky sa nevynárajú náhodou. Uvedomil som si, že je dvadsiate výročie Rudovej smrti.
Pútavé debaty, autorské čítania, stretnutia so spisovateľmi prinesie festival Dni slovenskej literatúry, ktorého vrcholová fáza sa začína v Bratislave.
ZORA PRUŠKOVÁ: Rudolf Sloboda má v slovenskej literatúre výnimočné postavenie. Šiesteho októbra si pripomíname 20 rokov od jeho dobrovoľného odchodu zo života.
Slovenský klasik Rudolf Sloboda (1938-1995) je známy predovšetkým ako autor filozofických románov Narcis a Rozum. Román Hudba z roku 1977 je o študentovi konzervatória.
Už z diaľky som cestou z práce zaznamenala, že presne na rohu divadla Astorka sa akosi nenáležite hrbí a nenápadne krúti s cigaretou Rudo Sloboda.