Ako sa zo strojárky stane syrárka? Jednoducho, dievča sa zaľúbi do chlapca z rodiny bačovky. Vydá sa a ani nevie ako, odrazu cedí syr.
Francúzi majú 365 druhov syra, na každý deň roka jeden. A koľko Slováci? Bryndziarka Oľga Apoleníková vyrába tridsať výrobkov, na každý deň mesiaca jeden.
Ozdobou slovenských salašov sú čuvače, pôvodné ovčiarske psy. Rešpektujú ich nielen ovce, ale aj šelmy. Na škótskych farmách plnia ich úlohu borderské kólie.
Máte radi vôňu čerstvej parenice a obdivujete majstrovstvo ľudových remeselníkov? Tak tento víkend si prídete na svoje.
Kilogram bryndze na salaši vyjde na deväť eur, v hlavnom meste však stojí dvojnásobok. Akoby táto cena podčiarkovala paradox doby.
Zima sa už pomaly hlási a pastieri zaháňajú ovce do dolín. Obraz dávnej valaskej kultúry ožije v sobotu 20. októbra vo Veľkých Teriakovciach.
Kde inde ako na salaši môžete okúsiť príchuť ovčiarskych tradícií? Ukončenie pastierskej sezóny spojené s remeslami a kultúrnym programom aj fakľový sprievod bačov a valachov uvidíte na Salaši pod Maginhradom.
Keď sa ho niekto spýta, kde vlastne sa ten jeho salaš nachádza, odpovie tajomne: "Neďaleko Jamaiky a Flinstonova."
Ako sa strihajú ovce, odvára žinčica, vzniká ovčí syr? Čo sa robilo na salaši a ako sa tancuje po valasky, uvidíte v sobotu pri Rimavskej Sobote.
Na salašoch si v týchto dňoch zákazníci nekúpia čerstvú bryndzu, syr či žinčicu, ktoré sa vyrábajú zo surového mlieka.
Dosiahla hetrik, hovorili by o Oľge Apoleníkovej, keby pôsobila v športe. Na tohtoročných ovčiarskych slávnostiach Ovenálie Východná získala ocenenie Majster syrár.
Vraví sa, že krv nie je voda alebo roľník zostane roľníkom, nech by ste s ním čokoľvek robili. Aspoň v Zázrivej na Orave to platí.