Planéta HD 189733 b, vzdialená 63 svetelných rokov, fascinuje vedcov svojou štipľavou atmosférou a extrémnym počasím, ktoré poodhaľujú tajomstvá vzniku planét.
Výskumníci z americkej vesmírnej agentúry NASA testujú unikátne robotické zariadenie, ktoré plazivými pohybmi dokáže prebádať aj inak ťažko dostupný terén.
Výpočty naznačujú, že sa more sformovalo "len" pred piatimi až 15 miliónmi rokov, čo by vysvetľovalo, prečo na povrchu zatiaľ neboli zistené žiadne geologické stopy.
Na najnovšom obrázku sa Saturn javí extrémne tmavý v dôsledku absorpcie slnečného svetla metánovým plynom.
Pre astrobiológiu ide o veľký objav. Je to prvýkrát, čo bol tento prvok objavený v inom oceáne, ako v tom pozemskom.
Saturn znovu získal prvenstvo v počte mesiacov v Slnečnej sústave. Astronómovia potvrdili objav 62 nových mesiacov tejto planéty, čím sa ich oficiálny počet zvýšil na 145.
Zoradené pekne v rade: 4 jasné planéty Slnečnej sústavy - Saturn, Mars, Venuša a Jupiter. Aby ste ich uvideli, musíte si privstať.
ZUZANA KUSÁ: Videli ste v roku 1986 Halleyho kométu? Pre úkaz, ktorý prichádza raz za sedem desaťročí, sa oddalo aj opustiť mesto a presunúť sa tam, kde výhľad nehatia paneláky.
Jupiter obehne okolo Slnka raz za 11,9 roka, Saturn raz za 29,5 roka. Rozdielnu rýchlosť obehu týchto planét okolo Slnka si môžete teraz overiť na vlastné oči.
Hubbleov vesmírny ďalekohľad poskytol pozoruhodnú fotografiu zobrazujúcu letný čas na severnej pologuli "pána prstencov", planéty Saturn.
Hlavnou astronomickou udalosťou týchto dní je kométa Neowise. Zážitok umocní ďalší jav - v rade za sebou 'putujúce' všetky planéty slnečnej sústavy.
Vo výtryskoch zo Saturnovho mesiaca Encelade boli zaznamenané nové organické zlúčeniny, ktoré sú zložkami aminokyselín.
Celkový počet nám známych mesiacov Saturnu stúpol na 82. Jupiter ich má 79.
Skúmať najväčší mesiac Saturnu Titán pomocou veľkého bezpilotného lietadla - drona, má v úmysle americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
S pomocou dát získaných sondami Voyager 1 a 2 vedci odhalili, že planéta Saturn pomaly prichádza o svoje ikonické prstence.
Po 20 rokoch vo vesmíre sonda Cassini ukončila svoju misiu riadeným pádom do atmosféry Saturnu. V nej zhorí ako meteor. Čo sa však sonde podarilo zistiť, to zamestná výskumníkov na ďalšie desaťročia dopredu.
Misia sondy Cassini okrem mnohých nových poznatkov o Saturne a jeho mesiacoch priniesla aj dohady, že na dvoch mesiacoch Saturnu, Titan a Enceladus, by mohol existovať život.
Medzinárodný tím vedcov z britskej Cambridgeskej univerzity objavil doteraz najmenšiu hviezdu, ktorá je len o niečo väčšia ako Saturn.
Vesmírna sonda Cassini absolvovala posledný prelet okolo Saturnovho mesiaca Titan a následne sa dostala priamo k tejto planéte.
Ľudia dosiaľ ešte nikdy neboli tak blízko k objaveniu mimozemského života.