Akadémia vied sa bude v budúcom roku pripravovať na svoju transformáciu na verejnú výskumnú inštitúciu.
Takmer 40 percent respondentov zo Slovenska verí tomu, že Covid-19 neexistuje a že je iba nástrojom na manipulovanie spoločnosti. Zaočkovať by sa dalo len 36 percent Slovákov.
SAV spolu s univerzitami a súkromnými firmami otvára Národné batériové centrum. Bude vyvíjať a vyrábať pokročilé batérie.
Je dlhé lúhovanie čaju škodlivé alebo nie? Rôzne čaje majú rôzne dlhý čas lúhovania. Mali by sme dlho lúhovaný čaj vyliať?
MIROSLAV TÍŽIK: SAV sa vrhla do zrýchlenej transformácie, teda prestavby seba samej. Celá to pôsobí tak, akoby zemetrasenie bolo pri takejto prestavbe starého honosného domu výhodou. Prečo to robia?
Vedci z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV vyvíjajú a testujú nové mnohozložkové cementové zmesi s využitím domácich prírodných zdrojov a odpadov.
Vedci z Oddelenia taveninových sústav Ústavu anorganickej chémie SAV skúmajú priemyselne zaujímavé taveniny anorganických solí, predovšetkým fluoridy.
Moderné technológie môžu pomôcť aj pri diagnostike dysgrafie, práve o túto možnosť sa zaujímajú vedci zo SAV.
Väčšina organizmov v prírode žije osamelo. Iba neveľký počet, napríklad včely či mravce, žije v organizovaných „štátoch“.
Tím vedcov z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV vyvinul jedinečný kompozitný materiál BIACOM® pre kostné implantáty na báze titánu.
Na Slovensku sa urobil v rómskych osadách prieskum, aký nemá obdobu v celej Európe. Výskumníci oslovili takmer 15-tisíc respondentov. Čo zistili?
Rozmnoženie ázijských sršňov môže zdecimovať európske včely. „Naše sa nevedia brániť,“ varuje Ladislav Roller, odborník na blanokrídlovce z SAV.
Vyplýva to z výskumu vedcov SAV, ktorí sa pozreli na pocity bezmocnosti a obavy, ktoré pociťujú ľudia z ochorenia Covid-19, ale aj z budúcnosti.
Novou normou sa podľa odborníčky Barbary Lášticovej stalo nosenie rúška.
Čím viac testujeme, tým lepšie. Nemali by sme však podľahnúť falošnému pocitu, že len testovanie nás zachráni, hovorí virológ Boris Klempa zo SAV.
Vedci zo Slovenskej akadémie vied sa v týchto chvíľach intenzívne pripravujú na testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2.
Pri masívnom náraste počtu prípadov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť môže dôjsť k zahlteniu zdravotníckych systémov.
Určiť pacienta 0 je pre vedcov nevyhnutné. Vďaka nemu dokážu včas vymedziť ohnisko nákazy, hovorí virológ Juraj Kopáček.
Každý z nás sa musí správať, akoby bol teoreticky nakazený, tvrdí virológ Boris Klempa o koronavíruse z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Štúdiu publikovali v geologickom časopise Gondwana Research.