V krajine, kde má až štvrtina obyvateľov zahraničný pôvod, stúpa počet detí bez znalosti štátneho jazyka. Takmer 45 percent prvákov vo Viedni neovláda nemčinu tak, aby mohli sledovať vyučovanie.
Rezort školstva tvrdenia označil ich za nezodpovedné a neúctivé voči národnostným menšinám na Slovensku.
Rómska komunita je zámerom pobúrená, rezort však nápad obhajuje
Viaceré deti sa vzdelávajú na nekvalitných a segregovaných školách či triedach.
Slovensko čelí žalobe a hrozbe pokút za segregáciu vo vzdelávaní. Spomedzi štátov je na tom najhoršie v celej EÚ. Nemáme to ako ovplyvniť, tvrdia starostovia.
ZUZANA KUSÁ: V roku 2015 Poradňa pre občianske a ľudské práva podala žalobu na mesto Stará Ľubovňa za to, že v základnej škole v blízkosti lokality obývanej chudobnými rómskymi rodinami vybudovalo nové triedy.
Žalujúca strana podľa súdu nepreukázala, že sú ženy umiestňované v oddelených izbách z dôvodu ich rómskej príslušnosti.
MARTIN KRNO: Dobre si pamätáme, kto všetko pochodoval s „rodoľubými“ kotlebovcami, keď si ešte obúvali gardistické čižmy. Aj Maďari rovnakého razenia.
Odstrániť mentálne bloky, aby každé dieťa malo podmienky na vzdelávanie, to je hlavná myšlienka vyhlásenia proti segregácii.
Poslanci Národnej rady SR by si vedeli predstaviť internátnu výchovu rómskych detí.
DANIEL ŠKOBLA: Brusel začal voči Slovensku konanie pre nerovnaký prístup k vzdelávaniu rómskych detí a pre porušovanie antidiskriminačnej legislatívy.
ANTON MARCINČIN: Majú všetky obce, nezávisle od etnickej príslušnosti svojich obyvateľov, právo na vlastnú základnú školu?
BARBORA ČERNUŠÁKOVÁ, LENKA MACHLICOVÁ: Podtatranské obce v Kežmarskom okrese sú síce zvyknuté na ľadovú zimu, no pri ich návšteve môže človeku behať mráz po chrbte aj z čohosi iného.
Mali by v nej nájsť útočisko deti, ktoré sú pre svoju sexuálnu orientáciu šikanované. Kritici upozorňujú, že problémy sa segregáciou nevyriešia.
Segregácia prišelcov od starousadlíkov je prítomná aj vo vyspelých krajinách na západe. Vo Švajčiarsku je to bežné.