Autorka píše o zvláštnych námetoch až šokujúco jednoducho.
Bylinky sa už po stáročia sa využívajú na lekárske, kulinárske či kozmetické účely. Najčastejšie ich však používame vnútorne, vo forme bylinných odvarov.
„Táto kniha je skúškou poézie,“ napísal o básnickej zbierke Juraja Briškára Z pohľadu dvoch pohárov mlieka literárny vedec Ján Gavura.
Autor v tejto zbierke nepoužíva verš: každú báseň tvorí jedna zložená veta, ktorá má výrazné hudobné kvality a jej atmosféra pripomína stíšený hlas nemeckej romantickej tradície.
Miroslav Brück na svojej púti životom i poéziou napísal básnicky čistú, pôsobivú a hodnotnú knihu, ktorej želám veľa čitateľov, lebo Chýbajúce strany si túto pozornosť zaslúžia.
Básne americkej autorky Louise Glückovej s koreňmi v Strednej Európe sa vyznačujú technickou precíznosťou, senzitivitou a vhľadom do vecí a stavov, akými sú osamelosť, rodinné vzťahy, rozvod a smrť.
„Slová sú neisté/ a hovoria neisté veci./ Ale nech hovoria to či ono,/ hovoria nás.“ Toto sú verše z výberu básní Octavia Paza (roky 1935 – 1987), ktorý pre knihu Každodenný oheň zostavil a preložil Ján Zambor.
Poézia Jána Gavuru v zbierke Kráľ hlad je presvedčivá, autor je básnik s originálnym rukopisom a môže sa vyvíjať ďalej.
Básnická zbierka Evy Parilákovej je jej debutom a povedzme hneď na začiatku, že debutom zrelým.
Zdá sa, že Hra s hadmi je nateraz poslednou a dôležitou Milčákovou básnickou syntézou, kde má svoje miesto pátos i irónia.