Stane sa to, ak štát, samosprávy a obyvatelia nezačnú brať vážne klimatickú krízu. Ak neprestanú plytvať energiami a odpadom.
Klimatické zmeny patria medzi najväčšie problémy, ktorým čelí Európska únia. Myslí si to viac ako pätina obyvateľov EÚ.
Nádoby obsahovali látky, ktoré sú verejnosti známe pod pojmom fluórované skleníkové plyny.
Leteckou spoločnosťou, ktorá sa najviac snaží obmedziť vypúšťanie skleníkových plynov do atmosféry je EasyJet.
Už 2. decembra sa v poľských Katoviciach začína svetová klimatická konferencia OSN.
Množstvo oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére bolo v minulom roku opäť rekordné. Oznámila to dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá je agentúrou OSN.
Diskusie na úrovni ministrov poznačila aj pondelňajšia správa expertov OSN pre klimatické zmeny.
JÚLIUS JANKOVSKÝ: Jediným celoplošne využiteľným obnoviteľným zdrojom energie na výrobu tepla je biomasa, lokálne aj geotermálna energia.
Spustenie rôznych navzájom sa podporujúcich procesov by viedlo k rastu teplotných priemerov o štyri až päť stupňov Celzia.
Rovnako na tom bola v roku 2017 aj výška hladiny svetového oceánu, ktorá sa od roku 1993 zdvihla o 7,7 centimetra.
Klimatická dohoda bola podpísaná 195 krajinami s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov a zamedziť tak následným zmenám klímy.
Okrem oxidu uhličitého a ďalších sledovaných plynov existujú podľa vedcov aj látky, ktorých škodlivé emisie vlády nemerajú alebo zatajujú.
Súčasné rekordné teploty sa v ďalších rokoch budú ešte stupňovať. Priemerná globálna teplota má do roku 2100 vzrásť o 2 až takmer 5 stupňov Celzia.
Koncentrácia skleníkového plynu oxidu uhličitého dosiahla v minulom roku rekordnú úroveň, s ktorou budú obyvatelia planéty bojovať niekoľko nasledujúcich generácií.
Na klimatickej konferencii v Rwande sa 150 krajín dohodlo postupne obmedziť používanie fluórovaných uhľovodíkov, čo je jedna z kategórií skleníkových plynov.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Rámcový dohovor OSN o zmene klímy z roku 1992 je najdôležitejším opatrením, vďaka ktorému sa presadili snahy o zlepšenie životného prostredia.
Pred klimatickou katastrofou varoval vo svojom prejave na konferencii OSN o zmenách klímy generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Množstvo skleníkových plynov v atmosfére dosiahlo vlani rekordné hodnoty a prispelo tak k ešte väčšiemu globálnemu otepľovaniu.
Ministri spravodlivosti 15 z 50 amerických štátov podali vo štvrtok žalobu proti plánom prezidenta Baracka Obamu na zníženie emisií skleníkových plynov.
Čína bude znižovať emisie oxidu uhličitého približne od roku 2030. Zvyšuje to šancu, že sa predíde katastrofálnym zmenám klímy.