IGOR DANIŠ: Ak nebudeme flexibilnejší, záujemcovia z chudobnejších krajín zakotvia v štátoch, ktoré sa správajú pragmatickejšie. Na úkor našej ekonomiky..
IGOR DANIŠ: Príčiny prehlbujúceho sa úpadku sú viac-menej jasné: ekonomický model založený na lacnej pracovnej sile, znižovaní daní a dokonalom trhu už dávno dožil.
ZUZANA KUSÁ: Je prevládnutie predstavy o úspechu krajiny v čase, keď mnohí trpia núdzou a časť si polepšila len odchodom z nej, tragédiou a či fraškou?
KAROL MORVAY: Od vlády odborníkov očakávajme „predpripravenie“ náročnejšieho prístupu, nielen rezanie vo verejných financiách, ktoré by znamenalo ďalšiu degradáciu fungovania štátu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Maastrichtské kritériá, ktoré určujú kritériá pre zdravé verejné financie a stabilitu eura, sú mŕtve.
IGOR DANIŠ: Pred voľbami by politici i ekonómovia mali konečne ponúknuť recept, ako upadajúcu ekonomiku naštartovať.
IGOR DANIŠ: Je to prvýkrát, čo takáto veľká masa iného národa chce spojiť budúcnosť s našou krajinou. Je to šanca, ako sa stať tolerantnejšou a otvorenejšou spoločnosťou.
KAROL MORVAY: Chýba nám dostatok ingrediencií pre dlhodobý rast ekonomiky a pre proces dobiehania elity.
ZUZANA KUSÁ: Okrúhle výročie samostatnosti rozšírilo obvyklé novoročné sebaspytovanie o intenzívnejšie obzeranie sa späť a porovnávanie, ako sa darilo nám a Česku.
IGOR DANIŠ: Po niekoľkých rokoch sme zistili, že oveľa chudobnejšie krajiny rozkvitajú, my stále viac zaostávame.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Euforicky rozbehnutý karpatský tiger neodhadol tempo a narazil do stromu.
IGOR DANIŠ: Rozmáha sa práca na viacero čiastočných úväzkov. Po ich sčítaní veľa ráz konečná výška mzdy takýchto pracovníkov nedosahuje sumu minimálnej mzdy.
IGOR DANIŠ: Ďalšie sprísnenie ekonomických sankcií voči Rusku nemusí Putina obmäkčiť, ale môže mať negatívne dopady na EÚ, zvlášť na Slovensko.
Ekonomickí analytici očakávali pritom ešte v úvode mája medziročný pokles slovenskej ekonomiky okolo dvoch percent.
V marci dosiahol celkový vývoz tovaru 8,2 miliardy eur pri medziročnom raste o 38,7 percenta.
ĽUBOŠ PAVELKA: Priemerný verejný dlh štátov EÚ sa dostal na takú úroveň, akoby sa práve skončila druhá svetová vojna. Ako sa to odzrkadlí na raste cien po otvorení ekonomík?
ANTON MARCINČIN: Ak máme dať mladým perspektívu na Slovensku, potrebujeme pravo-ľavú koalíciu so silným ekonomickým programom, nie nepodobnú Havlovej vláde národného porozumenia.
GLOBSEC vytvoril Index strategickej transformácie. Ako súvisí s Plánom obnovy a čo môže priniesť Slovensku?
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko má pred sebou podobne ako mnohé iné krajiny Európy ťažké roky. Naša krajina od roku 2016 postupne stráca dych v dobiehaní najvyspelejších ekonomík EÚ.
Zdenka KOLLÁROVÁ: Horšie, ako sa čakalo, vážnejšie, ako sa zdá. Naša ekonomika sa za pár mesiacov prepadla do červených čísel. Pandémia nám zoškrtala tri roky rastu.