Zahraniční vojaci zase prídu cvičiť na Slovensko
INGRID BROCKOVÁ: Po oslavách 30.výročia vzniku Slovenskej republiky sa tento rok nesie v znamení 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie, Severoatlantickej aliancie a 15. výročia od vstupu do eurozóny.
PETER WEISS: V spoločnosti nachádzajúcej sa v akejsi studenej občianskej vojne potrebujeme spoločne hľadať nový, moderný vzťah k národu, k vlastnému štátu, občianstvu, dejinám a kultúre.
Dnes 7. januára o 20.30 h odvysiela Jednotka v priamom prenose z budovy Slovenského národného divadla slávnostný galavečer 30 rokov Slovenskej republiky za účasti najvyšších ústavných činiteľov SR.
Čo robili na prelome rokov 1992 a 1993, na čo sa tešili a čoho sa obávali, ktoré momenty za ostatné tri desaťročia vyhodnocujú ako najsvetlejšie a za čo sa naopak hanbia a čo ľutujú?
Najmenej vedomostí mali voliči strán Smer, SNS a koalície OĽANO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola.
IGOR DANIŠ: Ak v budúcnosti dôjde ako pred 30, 80, 100 rokmi k geopolitickému zlomu, tak ľahko ako sme vlastný štát získali, môžeme aj oň prísť.
Vstup samostatného Slovenska do rodiny slobodných a rovných národov, radosť ale aj obavy. Nárast nacionalizmu, neoliberálna ekonomická transformácia či oslabovanie sociálnych práv občanov.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pyrrhovým víťazstvom bude oslobodenie Ukrajiny zaplatené desaťtisícmi mŕtvych, miliónmi utečencov a devastovanou infraštruktúrou a hospodárstvom.
KAROL LOVAŠ: Tridsať rokov v živote človeka je obdobím zrelosti. Tridsaťročná Slovenská republika pôsobí ako rohožka, do ktorej si utrie nohy každý, kto ide práve okolo.
PETER WEISS:Presne v duchu odkazu povstaleckej SNR je však v našej ústave zakotvené, že Slovenská republika je laickým štátom.
PETER WEISS: Slovenský premiér sa doslova blamoval pred náročnou francúzskou politickou scénou, politickými komentátormi i pred hlavou francúzskeho štátu. A nepochybne vyrazil dych celému diplomatickému zboru akreditovanému v Paríži.
Pri výročiach osamostatnenia slovenskej štátnosti sa opakovane ozývali hlasy, že k rozdeleniu spoločného štátu došlo kvôli nedospelosti slovenských voličov, ktorí podľahli nacionalizmu.
Úderom polnoci 31. decembra 1992 zaniklo Československo a na mape sveta sa objavili dva nové štáty.
Pri tejto príležitosti zaželal ľuďom na Slovensku úspešný rok 2019.
IGOR GREXA: Nový štát niečo vykríkne do sveta (nazýva sa to obvykle vyhlásenie samostatnosti) a následne musí počkať, či ho ostatní akceptujú.
JAN RYCHLÍK: Každý sebavedomý a dotvorený národ smeruje prirodzeným vývojom k vlastnému štátu, hoci si to často väčšina jeho príslušníkov neuvedomuje.
PAVEL ŠARADÍN: Pri hodnotení česko-slovenských vzťahov zaznieva najčastejšie to, že sú najlepšie v histórii.
Osobnosti Slovenska v druhej časti ankety denníka Pravdy hodnotia 25 rokov samostatnosti Slovenskej republiky.
Tri okrúhle výročia významných historických udalostí v nastávajúcom roku sú učebnicovou ukážkou, ako neveľký národ v srdci Európy postupne dozrieval.