Dnes 7. januára o 20.30 h odvysiela Jednotka v priamom prenose z budovy Slovenského národného divadla slávnostný galavečer 30 rokov Slovenskej republiky za účasti najvyšších ústavných činiteľov SR.
Čo robili na prelome rokov 1992 a 1993, na čo sa tešili a čoho sa obávali, ktoré momenty za ostatné tri desaťročia vyhodnocujú ako najsvetlejšie a za čo sa naopak hanbia a čo ľutujú?
Najmenej vedomostí mali voliči strán Smer, SNS a koalície OĽANO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola.
IGOR DANIŠ: Ak v budúcnosti dôjde ako pred 30, 80, 100 rokmi k geopolitickému zlomu, tak ľahko ako sme vlastný štát získali, môžeme aj oň prísť.
Vstup samostatného Slovenska do rodiny slobodných a rovných národov, radosť ale aj obavy. Nárast nacionalizmu, neoliberálna ekonomická transformácia či oslabovanie sociálnych práv občanov.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pyrrhovým víťazstvom bude oslobodenie Ukrajiny zaplatené desaťtisícmi mŕtvych, miliónmi utečencov a devastovanou infraštruktúrou a hospodárstvom.
KAROL LOVAŠ: Tridsať rokov v živote človeka je obdobím zrelosti. Tridsaťročná Slovenská republika pôsobí ako rohožka, do ktorej si utrie nohy každý, kto ide práve okolo.
PETER WEISS:Presne v duchu odkazu povstaleckej SNR je však v našej ústave zakotvené, že Slovenská republika je laickým štátom.
PETER WEISS: Slovenský premiér sa doslova blamoval pred náročnou francúzskou politickou scénou, politickými komentátormi i pred hlavou francúzskeho štátu. A nepochybne vyrazil dych celému diplomatickému zboru akreditovanému v Paríži.
Pri výročiach osamostatnenia slovenskej štátnosti sa opakovane ozývali hlasy, že k rozdeleniu spoločného štátu došlo kvôli nedospelosti slovenských voličov, ktorí podľahli nacionalizmu.
Úderom polnoci 31. decembra 1992 zaniklo Československo a na mape sveta sa objavili dva nové štáty.
Pri tejto príležitosti zaželal ľuďom na Slovensku úspešný rok 2019.
IGOR GREXA: Nový štát niečo vykríkne do sveta (nazýva sa to obvykle vyhlásenie samostatnosti) a následne musí počkať, či ho ostatní akceptujú.
JAN RYCHLÍK: Každý sebavedomý a dotvorený národ smeruje prirodzeným vývojom k vlastnému štátu, hoci si to často väčšina jeho príslušníkov neuvedomuje.
PAVEL ŠARADÍN: Pri hodnotení česko-slovenských vzťahov zaznieva najčastejšie to, že sú najlepšie v histórii.
Osobnosti Slovenska v druhej časti ankety denníka Pravdy hodnotia 25 rokov samostatnosti Slovenskej republiky.
Tri okrúhle výročia významných historických udalostí v nastávajúcom roku sú učebnicovou ukážkou, ako neveľký národ v srdci Európy postupne dozrieval.
Denník Pravda oslovil osobnosti zo všetkých oblastí života spoločnosti s otázkou, ako hodnotia 25 rokov samostatnosti Slovenska. Čítajte prvú časť ankety.
JURAJ MARUŠIAK: Nórsky antropológ Thomas H. Eriksen charakterizoval súčasný svet ako „prehriaty“.
„Spomínam si na to, akoby to bolo dnes. Zdá sa mi, že to ušlo strašne rýchlo," povedal štátny tajomník Ivan Korčok o samostatnosti SR.