EPH je v súčasnosti prostredníctvom dcérskej spoločnosti EP Slovakia tretinovým vlastníkom v Slovenských elektrárňach. Kúpou akcií od talianskeho Enelu by EPCG získala väčšinu v spoločnosti.
Táto zmluva predstavuje nový míľnik dlhoročnej a plodnej spolupráce medzi spoločnosťami Framatome a Slovenské elektrárne, hovorí generálny riaditeľ elektrární.
Slovenské elektrárne chcú projekt výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ.
V súčasnosti memorandum zaručuje domácnostiam cenu silovej elektriny na úrovni 61,2 eura za megawatthodinu.
Akcionári spoločnosti, medzi ktorými je aj Slovenská republika, rozhodli, že zisk bude použitý na uhradenie strát z minulých období.
Cena silovej zložky elektriny sa nezmení.
Dohoda so Slovenskými elektrárňami o cele silovej zložky elektriny má byť hotová ešte pred voľbami.
Slovenské elektrárne sú pripravené podľa dohody v memorande dodávať pre domácnosti na Slovensku elektrinu za zvýhodnené ceny, tvrdia.
Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.
Štát sa zaviaže, že nebude brániť spusteniu nových jadrových zdrojov v Mochovciach.
Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.
IGOR DANIŠ: Na prvý pohľad to vyzerá ako dobrá správa. Štát sa dohodol so Slovenskými elektrárňami na dodávkach lacnej elektriny pre domácnosti až do roku 2027. Také jednoduché to však nebude.
IGOR DANIŠ: Babráctvo tejto vlády nemá hranice. Pol roka nám sľubovala nízke ceny energií. Teraz hrozí, že to bude presne naopak.
Bývalý štátny tajomník hovorí, že je za tým ministerstvo financií, ktoré chce lacnú elektrinu ešte zdaniť.
Slovensku mala závidieť celá Európa, vyhlasoval minister financií Igor Matovič.
Účastníci zaviazali zabezpečiť slovenským domácnostiam kumulatívne množstvo elektrickej energie v objeme 6,15 TWh v roku 2023 za cenu 61,2077 eur/MWh silovej elektriny.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Vyjadrenia Eduarda Hegera vo Financial Times o očakávanom kolapse slovenského hospodárstva, v prípade, že Slovensku s cenami energií nepomôže EÚ, môžu mať vážne dôsledky.
Možné finančné problémy Slovenských elektrární môžu byť dôsledkom nesprávnych manažérskych rozhodnutí, tvrdí rezort hospodárstva.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček zvolal na nedeľu večer mimoriadne stretnutie v bratislavskej centrále kvôli novému zákonu o energetike.
V súčasnosti majú SE podľa Strýčka dostatočné zásoby jadrového paliva na viac ako ročnú prevádzku a očakávajú ďalšie dodávky.