Unikátny projekt má detegovať a predpovedať narušenia na hranici medzi vesmírom a Zemou zodpovedné za výpadky spojenia so satelitmi.
Rozhovor s americkou odborníčkou na robotiku slovenského pôvodu, ktorá patrí k najvýznamnejším vedcom na svete.
Zmapovanie sa uskutoční prostredníctvom celoštátneho prieskumu aktuálnej situácie rozvoja otvorenej vedy na slovenských verejných akademických a vedeckých inštitúciách.
Vedeckému tímu z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach sa podarilo vytvoriť nový inovatívny spôsob výroby masívneho monokryštalického GdBCOAg supravodiča.
Výskum vedcov z Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením Ferdinanda Devínskeho ukázal, že aj zlato v podobe nanočastíc má výrazný vplyv na rast buniek chrupavky a protizápalový účinok.
Len pitie mlieka ako prevencia pred covidom však nestačí, hoci laktoferín a jeho bioaktívne peptidy sú pre zdravie užitočné.
Materiáloví vedci a virológovia zo Slovenskej akadémie vied sa spojili v boji proti patogénom a skonštruovali čističku vzduchu, ktorá ničí vírusy a baktérie pomocou horúceho vzduchu.
Získavanie informácií o atmosférickom aerosóle v nočných hodinách optickými metódami bolo pre vedcov veľmi obmedzené. Väčšina doteraz používaných metód využíva slnečné žiarenie.
Nedostatočné hojenie kostí v tvárovej oblasti predstavuje v populácii závažný problém a to bez ohľadu na vek.
Slovenskí vedci laboratórne preukázali efektivitu nimi vyvinutej monoklonálnej protilátky proti koronavírusovému variantu omikron.
Ochranné brnenie je základnou súčasťou vybavenia silových zložiek a bežne sa skladá z vysokopevných materiálov. Dôležitá je nielen ich odolnosť, ale aj hmotnosť, ktorá môže ovplyvňovať výkony.
Svetelné znečistenie je rastúci environmentálny problém s nepriaznivými vyhliadkami do budúcnosti.
Slnko je predmetom intenzívneho výskumu vedcov nielen preto, že je zdrojom energie, jeho aktivita tiež významne ovplyvňuje naše technológie aj civilizáciu ako celok.
Jaskyne hrajú jednu z kľúčových úloh života na Zemi, predstavujú možnosť štúdia podzemných ekosystémov, ktorých fungovanie nie je stále dostatočne pochopené.
Náhla strata čuchu alebo chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia COVID-19.
Slovenskí vedci urobili významný objav pre onkologický výskum.
Napriek tomu, že sa počty bobra európskeho na Slovensku zvyšujú, existuje len veľmi málo poznatkov o patogénoch, ktoré spôsobujú infekčné ochorenia týchto zvierat.
Akadémia vied sa bude v budúcom roku pripravovať na svoju transformáciu na verejnú výskumnú inštitúciu.
CERN je najznámejšia medzinárodná vládna organizácia v oblasti výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty.
Nová štúdia, ktorá vznikla v spolupráci slovenských a českých vedcov popisuje jav, ku ktorému dochádza pri smrti bakteriálnej bunky.