Získavanie informácií o atmosférickom aerosóle v nočných hodinách optickými metódami bolo pre vedcov veľmi obmedzené. Väčšina doteraz používaných metód využíva slnečné žiarenie.
Nedostatočné hojenie kostí v tvárovej oblasti predstavuje v populácii závažný problém a to bez ohľadu na vek.
Slovenskí vedci laboratórne preukázali efektivitu nimi vyvinutej monoklonálnej protilátky proti koronavírusovému variantu omikron.
Ochranné brnenie je základnou súčasťou vybavenia silových zložiek a bežne sa skladá z vysokopevných materiálov. Dôležitá je nielen ich odolnosť, ale aj hmotnosť, ktorá môže ovplyvňovať výkony.
Svetelné znečistenie je rastúci environmentálny problém s nepriaznivými vyhliadkami do budúcnosti.
Slnko je predmetom intenzívneho výskumu vedcov nielen preto, že je zdrojom energie, jeho aktivita tiež významne ovplyvňuje naše technológie aj civilizáciu ako celok.
Jaskyne hrajú jednu z kľúčových úloh života na Zemi, predstavujú možnosť štúdia podzemných ekosystémov, ktorých fungovanie nie je stále dostatočne pochopené.
Náhla strata čuchu alebo chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia COVID-19.
Slovenskí vedci urobili významný objav pre onkologický výskum.
Napriek tomu, že sa počty bobra európskeho na Slovensku zvyšujú, existuje len veľmi málo poznatkov o patogénoch, ktoré spôsobujú infekčné ochorenia týchto zvierat.
Akadémia vied sa bude v budúcom roku pripravovať na svoju transformáciu na verejnú výskumnú inštitúciu.
CERN je najznámejšia medzinárodná vládna organizácia v oblasti výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty.
Nová štúdia, ktorá vznikla v spolupráci slovenských a českých vedcov popisuje jav, ku ktorému dochádza pri smrti bakteriálnej bunky.
Vesmírna sonda BepiColombo, ktorá od roku 2018 putuje k Merkúru, sa priblížila k Venuši na vzdialenosť 10 720 kilometrov.
Biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience ohlásila pozitívne predklinické výsledky svojej vakcíny proti novému koronavírusu.
Vďaka embryu dinosaura, ktoré sa perfektne zachovalo vo svojom vajíčku, vedci spoznali nové detaily o vývoji a vzhľade dlhokrkých dinosaurov.
Diagnostika parazitárnych ochorení ľudí na Slovensku stále ešte nie je na dostatočnej úrovni. Túto situáciu však výrazne menia výsledky aktuálneho projektu Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Keď americkí vedci vystavili neurónové siete umelej obdobe spánku, prospelo im to tak, ako keď sa ľudia dobre vyspia.
MICHAL NOVÁK, JOZEF MASARIK, ĽUBOR FIŠERA, JURAJ ŠTEŇO, FRANTIŠEK SIMANČÍK, JURAJ DRAXLEX: Slovensko stojí pred bezprecedentnou výzvou prekonať nasledujúce mesiace tak, aby naša spoločnosť prežila s čo najmenšími stratami.
Vo Vedeckom parku Univerzity Komenského pracujú na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu u nás.