Ponúka vám niekto zázračný liečivý prípravok bez nežiadúcich účinkov, ktorý vylieči hneď niekoľko vašich problémov?
Na východnom Slovensku zadržali štyroch obchodníkov s textilom, ktorí predávali cez internet napodobeniny známych módnych značiek.
Klamú jedna radosť a ich hlavným cieľom je okradnúť starších a osamelých ľudí o peniaze.
Majú bohatú paletu ponúk za „výhodné“ ceny. Pre podomových podvodníkov, alebo tzv. šmejdov je dôležité, aby z ľudí vytiahli čo najviac peňazí.
Podomoví podvodníci či „šmejdi“ sa najčastejšie zameriavajú na najzraniteľnejšiu skupinu ľudí, seniorov. Tejto problematike sa venuje aj Seniorské informačné centrum.
Podomoví predajcovia energií, takzvaní energetickí šmejdi, sa snažia presviedčať slovenské domácnosti zmeniť svojho dodávateľa energií aj počas koronakrízy.
Telefonické lákanie na predajnú akciu sa môže stať pre niektorých seniorov nočnou morou.
Vábivá reklama, pyramídové schémy či falošné ponuky. Niektorí obchodníci sa snažia predávať aj za cenu klamstva. Náchylnejší na nákup sú najmä deti a seniori.
Vynaliezavosť podvodníkov nemá hraníc. V hľadáčiku majú často seniorov. Lákajú ich na akcie, ponúkajú im nekvalitné, predražené výrobky a rôzne nevýhodné zmluvy.
PAVEL BRANKO: Ako to, že na internete sa šmejdovstvo rozťahuje ďalej, hoci právne nástroje, ktorými sa proti nemu dá bojovať, platia in extensio aj tam?
Podvodní predajcovia si stále hľadajú nové cestičky, ako ľahko prísť k peniazom.
Tisícky Slovákov nakoniec možno budú musieť splácať úžernícke úroky.
Prípadov, keď podvodníci okradnú seniorov o celoživotné úspory, pribúda.
Spotrebitelia sa dočkali lepšej ochrany. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská tiež pripomína, že zakročiť sa podarilo aj proti šmejdom.
RUDOLF RAGULA: Vláda sa konečne usiluje urobiť poriadok so schránkovými firmami, no je nepochopiteľné, že túto snahu zameriava iba na tie, ktoré sa zúčastňujú na štátnych zákazkách.
RUDOLF RAGULA: Vláda sa konečne usiluje urobiť poriadok so schránkovými firmami. Ale je nepochopiteľné, že sa zameriava iba na tie, ktoré sa zúčastňujú na štátnych zákazkách.
Nebankové spoločnosti predávajú úvery už aj na prezentáciách takzvaných šmejdov. Hrnce, zdravotné pomôcky, parné vysávače si dôchodcovia môžu odteraz nakupovať prostredníctvom drahých úverov od nebankových spoločností.
Ak novelu podpíše prezident, prezentačné a predajné akcie budú musieť obchodníci organizovať už len na pôde vlastných priestorov.
Podvodníci, ktorí chcú z ľudí vylákať peniaze, nachádzajú stále nové praktiky. Zameriavajú sa pritom najmä na penzistov, ktorých kontaktujú telefonicky.
Lákavá ponuka, vidina rýchlej výhry a dôverčivosť. Na svoje nekalé praktiky nalákali šmejdi opäť ďalších slovenských spotrebiteľov.