Veľa nechýbalo a Krym sa mohol stať Židovskou autonómnou republikou. Pred 100 rokmi prišla s týmto zámerom skupina intelektuálov židovského pôvodu v politickom vedení sovietskeho Ruska.
Rada Európy v roku 2021 udelila tomuto múzeu cenu za to, že sa snaží odhaľovať históriu a aktivizovať pamäť.
Prečo oslavujeme hrdinov bitky na Dukle 6. októbra? Lebo podľa zákonodarcov práve v tento deň roku 1944 prekročili vojaci 1. československého armádneho zboru hranice ČSR.
Štát je silnejší ako jednotlivec a každý, kto s tým nesúhlasí, je blázon alebo nepriateľ, uviedli kritici.
Bombu našli v areáli uhoľných skladov na ulici Visegrádi út pri výkopových prácach.
Hitlerovi dal čas na dobytie západných krajín.
V noci z 20. na 21. augusta 1968 vstúpili na územie Československa vojaci piatich armád Varšavskej zmluvy
Ruské slovo "družba" znamená priateľstvo. Ale medzinárodný ropovod s týmto názvom dnes európske štáty skôr rozdeľuje ako spája.
Muníciu objavili pri prehlbovaní základov rozostavanej materskej školy.
Najprv provizórna krypta, o šesť mesiacov stavba z dreva, ktorú po niekoľkých rokoch obložili žulou. Od otvorenia Leninovho mauzólea uplynulo sto rokov.
Po jeho potlačení bolo mesto zrovnané so zemou
Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.
Štrajky robotníkov, masové demonštrácie a nakoniec streľba do davu, keď sa mocipáni rozhodli potlačiť vzburu. Ruský film Drahí súdruhovia! je o skutočnej masakre v sovietskom Novočerkassku v júni 1962.
Ruskí poslanci predložili zákon, ktorým rušia rozhodnutie Sovietskeho zväzu v roku 1954 prideliť Krym Ukrajinskej socialistickej republike.
Sovietsky diktátor má na svedomí ohromné množstvo tyranie, zabíjania a krvavú históriu.
Pred sto rokmi pochovali v Moskve Vladimíra I. Lenina (Uľjanova). Presnejšie - uložili ho do dočasného, dreveného mauzólea. Myslieť si, že ku kormidlu sovietskeho Ruska sa vzápätí postavil Josif Stalin je omyl.
Dušanbe, ktoré bolo známe ako Stalinabad, sa zbavuje sovietskej minulosti. Tadžikistanské úrady búrajú dominanty postavené počas ZSSR, aby uvoľnili miesto výškovým domom.
Udavačstvo bolo v časoch Sovietskeho zväzu v Rusku bežné. V súčasnosti, keď ruská vláda umlčuje kritikov vojny na Ukrajine, sa táto prax opäť vracia.
Holodomor, ktorý Ukrajinu postihol v rokoch 1932-33, považuje Kyjev za úmyselný zámer vyhladiť tamojších roľníkov.
V ruskom parlamente sa objavil ďalší kontroverzný zákon, tentoraz sa však bytostne dotýka krajín bývalého Sovietskeho zväzu.