IGOR DANIŠ: Seniori si počas pracovného života poctivo odkladali ťažko zarobené peniaze na krízové situácie v starobe. Súčasná vysoká inflácia im ich roztápa ako jarné slnko sneh.
Potrebujete si vziať úver? Pre koho je vhodný debet, pre koho kreditná karta alebo spotrebný úver?
Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval ku koncu apríla 41,48 miliardy eur.
Dopyt slovenských domácností po úveroch na nehnuteľnosti na Slovensku pred záverom minulého roka spomalil.
Celkový objem úverov sa zároveň zvýšil takmer o 100 percent. Vyplynulo to zo Správy o finančnej stabilite k máju 2018, ktorú predstavila NBS.
Začiatkom roku sa znovu sprísni poskytovanie hypoték. Národná banka Slovenska tak chce zastaviť rýchle zadlžovanie sa ľudí.
Kúpiť si auto, práčku či televízor na spotrebný úver je stále drahý špás. Priemerné úroky síce za posledných osem rokov klesli z 15 na necelých 10 percent.
Čoraz viac ľudí pred príchodom Vianoc siaha po spotrebnom úvere. Ideálne v banke. Tam však mnohí nepochodia. Situácia vyhovuje firmám, ktoré fungujú na hrane zákona.
Ministerstvo financií chce, aby sa spotrebiteľské úvery poskytovali obozretnejšie.
Banky väčšinou odporúčajú bezúčelový spotrebný úver.
Banky bojujú nielen o ľudí, ktorí si chcú požičať na bývanie, ale aj o tých, ktorí potrebujú nižšie sumy.
Finančné domy sa pri spotrebných úveroch nehrnú do úrokovej vojny. Lacnejšie spotrebné úvery ponúkajú najmä ľuďom s vyšším príjmom.
Aj keď tento typ úverov nedosahuje také výrazné objemy, ako je to napríklad pri hypotékach alebo iných úveroch na bývanie, spotrebné úvery narastajú.
Väčšina ľudí rieši financovanie bývania hypotékou alebo stavebným úverom, pri ktorých založia svoj byt alebo dom.
Slováci prejavujú záujem o úvery najviac v závere roka, pričom tretinu spotrebných úverov používajú na zlepšenie bývania.