S pribúdajúcim vekom starne aj naša myseľ. Staroba sa negatívne podpisuje pod schopnosť sústredenia, učenia a spomaľuje pamäť.
Dobrá správa pre starších ľudí. Trvanie nočného odpočinku sa podľa najnovších štúdií zvyšuje s vekom. Čím lepší je spánok, tým menej chorôb vďaka nemu máme.
Zázračné lieky a elixíry na zastavenie starnutia síce neexistujú, no správny, racionálny a pozitívny životný štýl môže urobiť zázraky.
Jednoduché testy kognitívnych zručností v strednom veku, teda zhruba v rozmedzí 45 až 65 rokov, by mohli predpovedať pravdepodobnosť pádov v starobe, ktoré sú jednou z najčastejších príčin úrazov a úmrtí.
Prečo sa ľudia niekde dožívajú stovky a inde umierajú v skorej starobe?
Príčiny vzniku osteoporózy môžu byť dve. Prvá je výsledkom prirodzeného procesu starnutia a hormonálnych zmien po menopauze. Druhou je iná choroba, ktorá sa následne prejaví aj na stave kostí.
Britská kráľovná Alžbeta II., ktorá tento rok oslávila 95. narodeniny, za svoj život dostala mnoho ocenení. Jedno však odmietla.
Maria Olivová, známa pod prezývkou "babka Marietta", mala osem detí a 58 vnúčat a pravnúčat.
Z novej dlhodobej pozorovacej štúdie vyplýva spojitosť medzi krátkym spánkom pod šesť hodín v strednom veku a zvýšeným rizikom demencie v starobe.
Slováci nie sú spokojní so svojimi dôchodkami. Väčšina by chcela mať dôchodok výrazne vyšší.
Už pätnásť rokov pomáhajú zdravotní klauni vyčariť úsmev na tvárach chorých detí aj osamelých seniorov.
Človek sa v dôchodku stretáva s novými pocitmi a problémami, ktoré zhoršujú jeho spoločenský život. Kvôli tomu sa potom znižuje aj jeho fyzická výkonnosť.
Slovensko patrí medzi najrýchlejšie starnúce populácie v Európe a počet seniorov vlani prvýkrát historicky prevýšil počet detí.
Komora opatrovateliek Slovenska žiada budúcu vládu, aby zvýšila mzdy opatrovateliek pracujúcich na Slovensku o 300 eur mesačne
Rozdiel medzi dátumom narodenia, ktorý máme napísaný v občianskom preukaze a reálnym stavom organizmu sa nemusí často zhodovať.
Falošné správy a manipulácia patria k najväčším rizikám, ktoré ohrozujú starších ľudí v online prostredí. Na pomoc prichádza kampaň Staroba sa nás dotýka.
Akoby do kĺbov bodali drobné ihly. Bolesť, ktorá postihuje ľudí v staršom veku. Príčinou týchto ťažkostí nie je len staroba, ale aj nesprávny výber jedla.
Zdravotný stav ťažko chorého seniora býva ovplyvnený aj nedostatočnou výživou a nechutenstvom. Vtedy prichádzajú na pomoc sestry, opatrovatelia a príbuzní.
Fyzička už nie je to, čo bývala. A tak sa okrem vrások a bielych vlasov s pribúdajúcimi rokmi takmer nevyhnutne objavuje nejakých pár kilogramov navyše.
Vedecké štúdie aj prax lektorov venujúcich sa seniorským skupinám potvrdzujú, že štúdium cudzieho jazyka dokáže oddialiť vznik a vývoj demencie.