Odpovedá kardiologička z Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb MUDr. Stanislava Remišová.
Krvný tlak by ste mali mať skutočne pod kontrolou a mali by ste poznať jeho hodnoty. Aj keď sa cítite relatívne dobre, dobrý tlakomer by vám doma nemal chýbať. Skorší výskum totiž ukázal, že zmeny krvného tlaku môžu zvýšiť riziko kardiovaskulárnych príhod, mŕtvice a iných komplikácií.
Pri hypertenzii musí srdce pacienta vynakladať viac úsilia, aby zabezpečilo prísun kyslíka a živín do celého tela.
Predstavte si, že hadicou polievate záhradu. Ak ju prišliapnete, prúd vody sa zmenší, ale tlak v hadici pod vašou nohou stúpne.
Podľa kardiológov by sme výšku svojho krvného tlaku mali sledovať už od štyridsiatky, najmä ak pochádzame z rodiny s výskytom hypertenzie.
Ako si správne odmerať krvný tlak? Čo si ešte zaznamenať spoločne s hodnotami krvného tlaku?
Hodinky Watch D ponúknu to, čo sa vidí len veľmi zriedka - meranie krvného tlaku. Huawei za ne pýta až 420 eur.
A predstavíme vám jeden veľmi praktický tlakomer.
Lekári odporúčajú, aby sme si krvný tlak pravidelne kontrolovali aj v domácom prostredí. Je však dôležité merať ho správnym postupom a správnym prístrojom.
O škodlivosti a dôsledkoch vysokého tlaku už počul vari každý. Naozaj však platí, že čím nižší tlak, tým lepšie?
Na choroby obehovej sústavy zomiera na Slovensku viac ako polovica ľudí. Prečo je však úspešnosť kontroly vysokého krvného tlaku vo všeobecnosti taká nízka?
Vysokému krvnému tlaku sa hovorí aj tichý zabijak, pretože sa nemusí nijako prejavovať. Pritom je to hlavný rizikový faktor infarktu či mŕtvice.
Ak hľadáte niečo zaujímavé ako darček, darujte zdravie. Vitamínové preparáty, prípravky na výživu kĺbov či bylinkové čaje. Veľa z nich dostať v darčekových baleniach.
Prišli ste k lekárovi, ktorý vám nameral vyšší tlak? Nijakú paniku! Dôležitý je tlak, ktorý si pri dodržaní všetkých zásad nameriate doma kalibrovaným tlakomerom.
Takmer polovica Slovákov má zvýšené hodnoty krvného tlaku. Skoro 80 percent z nich sú ľudia nad 65 rokov. Aj preto sa vysoký krvný tlak označuje ako tichý zabijak.
Fibrilácia predsiení je najčastejšou poruchou srdcového rytmu. Jej výskyt sa zvyšuje so stúpajúcim vekom. Najvážnejšou komplikáciou je mozgová porážka.