Roztápanie ľadovcov sa po celej planéte zrýchľuje rekordným tempom, najrýchlejšie však v Arktíde a Grónsku.
Na večnom snehu vezie obrovský autobus svojich z okien pozerajúcich pasažierov po najväčšom islandskom ľadovci Langjökull.
Po roku bádania okolo Severného pólu konštatovala dosiaľ najväčšia medzinárodná vedecká expedícia alarmujúcu skutočnosť: pobrežný ľad v Arktíde sa topí "dramatickou" rýchlosťou.
Neprítomnosť morského ľadu v Arktíde je úzko spojená s topením tamojšej trvalo zamrznutej pôdy - permafrostu.
Grónsko stráca svoj ľad až sedemkrát rýchlejšie, než tomu bolo v 90. rokoch.
Výskumníci pod vedením Námorníctva Ruskej federácie objavili päť predtým neznámych ostrovov v Severnom ľadovom oceáne.
Netradičnú filmársku techniku zvolili pre svoje plánované dokumentárne filmy predstavitelia mimovládnej organizácie zameranej na monitorovanie topenia ľadovcov v Alpách.
Klimatológovia na popud lovcov zverejnili fotografie psov ťažko sa brodiacich roztopeným ľadom v jednom z fjordov.
Topenie ľadovcov spôsobené globálnym otepľovaním mení mapy arktickej oblasti.
Tím vedcov pôsobiacich v Grónsku zverejnil alarmujúcu fotografiu, na ktorej vidieť psí záprah brodiaci sa vodou na topiacom sa morskom ľade.
Na samom juhu čilskej Patagónie, na jednom z najnehostinnejších miest sveta, analyzujú vedci vodu, planktón a veľryby.
Kvôli globálnemu otepľovaniu sa roztopí do konca storočia najmenej jedna tretina ľadovcov v pohoriach Hindúkuš a Himaláje, čo vážne ovplyvní životy dvoch miliárd ľudí.
Z topiaceho sa grónskeho kontinentálneho ľadovca sa v lete uvoľňuje metán, uvádza štúdia, na ktorej sa podieľali vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej (PRF UK).
Pri päte najväčšieho alpského ľadovca Aletschgletscher vznikla obria pohľadnica, ktorej tvorcovia chcú poukázať na rýchle roztápanie ľadovej masy a na otepľovanie klímy.
Ľadovce v kanadskom teritóriu Yukon sa roztápajú oveľa rýchlejšie, než by sa vzhľadom k otepľovaniu globálnej klímy dalo očakávať.
Vedci poukazujú na procesy, akými sú topenie ľadového povrchu Grónska či rozmrazovanie permafrostu.
Antarktída prišla v rokoch 1992-2011 o takmer 84 miliárd ton ľadu ročne. Od roku 2012 do 2017 sa topenie ľadu zintenzívnilo na viac než 241 miliárd ton ročne.
Ľadovce v Rakúsku sa v rokoch 2016 a 2017 skrátili priemerne o 25,2 metra, čo predstavuje rekordný úbytok v takmer 60-ročnej histórii meraní.
Klimatické zmeny vyvolávajú topenie ľadovcov a to núti populácie medveďov v Arktíde, aby trávili viac času na pevnej zemi a nebezpečne sa približovali k dedinám.
Švajčiarske ľadovce sa v uplynulom roku extrémne zmenšili. Úbytok ľadu v čase od začiatku vlaňajšieho októbra do konca tohto septembra patrí k najvyšším za posledných sto rokov.