Európska komisia mala pôvodne už na konci marca predložiť "cestovnú mapu na ukončenie dovozu ruskej energie", jej zverejnenie ale bolo odložené.
Čísla strát so zastavením tranzitu ruského plynu, ku ktorým došli experti z Európskej komisie, nie sú rovnaké ako tie, ktoré predložilo Slovensko.
Líder PS sa vyjadril aj k výzve hnutia Slovensko, aby stiahol návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze a zabránil tak koalícii zabezpečiť si väčšinu v parlamente.
Fico nebude súhlasiť s vojenskou pomocou Ukrajine, nebude však brániť bilaterálnym dohodám medzi Ukrajinou a členskými štátmi.
Slovensko podľa premiéra žiada, aby bola Ukrajina na záver samitu priamo vyzvaná na obnovenie tranzitu plynu cez jej územie do Európy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina umožní tranzit plynu cez svoje územie.
Taktiež ropovodom Družba preváža svojim územím ďalej na západ ruskú ropu, ktorá tečie z Ruska cez Ukrajinu.
Podľa Szijjártá Kyjev sa síce snaží vstúpiť do EÚ, avšak ako kandidát na členstvo svojím rozhodnutím opäť postavil európsku ekonomiku do zložitejšej situácie.
Platnosť zmluvy o tranzite plynu do Európy medzi Ukrajinou a Ruskom sa skončila na konci roka 2024. Ukrajinci sa ju rozhodli nepredĺžiť.
Na tento scenár sme pripravení a aktuálne na Slovensku nehrozí nedostatok plynu, uviedla ministerka hospodárstva.
Pýtať si od predsedu vlády vysvetlenie, čo robil v Rusku, pripomína šéfovi SNS nepochopenie či nevnímanie situácie, že dodávky plynu pre Slovensko sú ohrozené.
A práve štvrtkovým dianím na summite Fico zdôvodnil cestu do Moskvy, kde v nedeľu rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
EÚ znížila od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podstatne svoju závislosť od ruského plynu a nahradila ho dodávkami z Nórska, USA a Kataru.
Platnosť dohody o tranzite ruského plynu do strednej a západnej Európy cez územie Ukrajiny sa skončí presne o dva týždne.
Na začiatku novembra sa v Nemecku rozpadla vládna koalícia, čo skomplikovalo schvaľovanie novely.
Začínajú sa objavovať prvé špekulácie, čo bude s plynom od Gazpromu po neočakávanom prieniku ukrajinských vojakov na ruské teritórium.
Situácia na trhu s plynom sa mení. Slovensko by malo byť na vykurovaciu sezónu pripravené.
Nemecko chce zrušiť kontroverzný poplatok za tranzit plynu, na ktorý sa sťažujú niektoré krajiny EÚ, vrátane Slovenska a Česka.
Plynovod Nord Stream 2 ešte viac zníži význam prepravy plynu do západnej Európy tradičnými trasami. Pritom Slovensko patrilo donedávna medzi tranzitné veľmoci.
Zástupcovia Ruska aj Ukrajiny ukázali dobrú vôľu k ďalším rokovaniam, ktoré by mohli viesť k uzavretiu novej zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu.