Sociálna poisťovňa pripravila prehľad najdôležitejších legislatívnych zmien v dôchodkov a dôchodkovom poistení od 1. januára 2024.
Máte nárok na starobný dôchodok už teraz v decembri? Pokojne môžete počkať a požiadať oň neskôr, radí Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.
Pomoc má zmierniť nepriaznivé následky inflácie pre najodkázanejšie skupiny obyvateľov a zabezpečiť pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie, stravu, základné vybavenie a potreby pre dieťa.
Od júla stúplo životné minimum a s ním sa zvýšili dávky, ktoré poskytuje štát tým najodkázanejším osobám. O koľko si polepšili a o koľko dostanú viac od budúceho roka?
Porovnal obdobie od roku 2013 až po rok 2020.
Sociálna poisťovňa všetkým poberateľom, ktorých sa tieto zmeny týkajú, v najbližších dňoch doručí aj písomnú informáciu.
Od júla vstúpili do platnosti viaceré zmeny v oblasti dôchodkov a sociálneho poistenia.
Sociálna poisťovňa od júla tohto roka mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Koľko ale naozaj dostanú penzisti na účet?
Rodičovský príspevok bude od júla vyšší, dostanú ho aj rodičia detí, ktoré neprijali do škôlky. Kto ho môže poberať a aké sumy rodičia poberajúci tento príspevok dostanú? Komu ho štát neprizná?
Dôchodkové dávky sa od 1. júla 2023 zvyšujú o 10,6 %.
Podľa novely sa penzie budú zvyšovať viackrát do roka.
Rodičovský príspevok sa tak bude mimoriadne valorizovať už od 1. augusta tohto roka.
Dôchodky sa budú opäť meniť. Čaká ich zrejme rekordná valorizácia a možno aj viackrát do roka vyššia aktuálna dôchodková hodnota. Zmenia sa aj rodičovské dôchodky.
Všetci súčasní aj budúci penzisti, ktorí dlhé roky pracovali za minimálnu mzdu, môžu po odchode do dôchodku poberať minimálnu penziu. Ak spĺňajú aj ďalšie podmienky.
Valorizácia v roku 2024 by mala byť rekordná. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne, v ktorom sa uvádza, že dôchodky by sa mali od januára zvyšovať o 16,9 percenta.
Ako budú vyzerať dôchodky v roku 2024? Seniori môžu vďaka zmenám, ktoré môže v najbližších dňoch schváliť parlament, prísť o peniaze.
Suma životného minima je v súčasnosti 234 eur, od polovice tohto roka by sa mala zvýšiť o približne 12 %.
Náklady mimoriadnej valorizácie v tomto roku odhaduje strana Hlas na približne 300 miliónov eur.
Zvyšovanie cien dôchodkov dlhodobo prekonáva tempo dôchodkovej inflácie. Výnimkou je rok 2022 a pravdepodobne aj rok 2023.
Zabezpečiť to má poistka v zákone.