Kniha Kde sú včely? má ekologický rozmer a núti malých aj väčších čitateľov zamýšľať sa nad tým, či to naša planéta s nami už náhodou nevzdala.
Počet včelárov na Slovensku je momentálne najvyšší za posledných 20 rokov.
Včely sú zdravím krajiny a ľudí. Sú jedinečným identifikačným kódom, na Slovensku pomáhali emancipovať národ a jeho jazyk.
Oravské múzeum pripravuje ďalší ročník Včelárskeho popoludnia, ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. augusta v areáli Oravskej lesnej železnice.
Z najvyššie položenej včelnice na Slovensku, umiestnenej na streche jedného z hotelov na Štrbskom Plese, sa už podarilo stočiť prvý tohtoročný med.
V údolí provincie Matanzas na Kube včely voľne poletujú na čerstvom vzduchu, neohrozované pesticídmi, ktoré decimujú ich populácie inde vo svete.
„Čo sa týka pracovnej sily, svojím spôsobom som najväčší svetový umelec,“ smeje sa dizajnér a umelec Tomáš Gabzdil Libertíny, ktorý sa pri svojej tvorbe spolieha na pomoc včiel.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Keď sme v hamrštílskej kuchyni vytáčali med, celý svet bol sladký a voňal, všetko sa lepilo, voňalo, na tanieroch kusy plástov aj s medom.
Pestovateľ Anton Burda z Belej nad Cirochou v Sninskom okrese sa snaží o sebestačnosť a minimalizovanie odpadov.
Aj Bratislava sa už môže pochváliť prvým včelím hotelom. NH Bratislava Gate One má na hotelovej streche osem včelích úľov. Zámerom tejto aktivity je prispieť k ekologickému chovu a ochrane včiel.
"Najlepší med je priamo od včelára," hovorí Dušan Kollár, predseda Mestskej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach.
Chcete sa stať včelárom? Dá sa to v každom veku. Začiatočník Ivan Gajdoš si vtipne hovorí "mladý včelár". Vekový priemer včelárov totiž vysoko prekračuje šesťdesiatku.
Sto miliónov rokov! Tak dlho žijú včely na zemi. A hoci tieto pracovité tvory prežili dobu ľadovú, je otázkou, či im v tomto tisícročí pesticídmi riadne nepodkúrime.
Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú posledné štyri roky života, povedal v roku 1921 Albert Einstein. Čeliť tejto hrozbe sa rozhodli aj vo Vysokých Tatrách.
V skanzene vybudovali Školiace stredisko mladých včelárov.
Roboty a umelá inteligencia nenahradia len vojakov, robotníkov, pestúnov, šoférov a vôbec človeka ako takého. Roboty budú suplovať ešte jedno spoločenstvo. Včely.
Na svetovej súťaži Great Taste získala medovina slovenského včelára Petra Kudláča tri zlaté hviezdy. Zažiarili v čase 85. výročia vzniku Včelárskej paseky.
Viete, kto boli brtníci a prečo naháňali strach aj tureckým vojskám? Koľko včiel sa zmestí do úľa a za koľko medu sa dal v stredoveku vykúpiť jeden otrok?
Ľudia sa viac zamýšľajú, čo jedia. Snaha jesť viac čisté prírodné produkty, ktoré neobsahujú nijaké škodlivé látky, vyvolala dopyt aj po mede.
Petíciu za zákaz pesticídov, ktoré zabíjajú včely, podpísalo viac ako 50-tisíc ľudí.