Výskumné univerzity a SAV žiadajú ministra školstva o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu.
PETER JAVŮREK: Načo je budúcemu radovému pracovníkovi lakovne dobrý dejepis? Možno nato, aby sa po škole zamyslel predtým, ako sa zatára na zhromaždenie náckov.
Slovenská vedkyňa Katarína Mikušová sa venuje štúdiu bacila, ktorý spôsobuje tuberkulózu, konkrétne možnostiam, ako preniknúť cez jeho bunkový obal.
Slovenskí vedecko-výskumní pracovníci si za ich prínos v oblasti vedy, techniky či inovácií počas slávnostného večera prevzali Ceny za vedu a techniku.
Vyskúšate si napríklad merač postrehu a neviditeľný plášť a v hre si porovnáte svoje sily a taktiku s mobilným robotom Mikešom.
LADISLAV KOVÁČ: Kto si zadá na internete heslo „books on happiness“, nájde odkaz na neuveriteľný počet 46 miliónov kníh.
Veda je príbeh. Vzrušujúci, plný odhodlania, trpezlivosti, ale aj zábavy. A keď človek uvidí výsledky, zostáva mu jediné. Žasnúť.
Má sklony k morskej chorobe, napriek tomu brázdi oceány. Oceánografka Henrietta Dulaiová skúma chemické zloženie morskej vody a vplyv látok, ktoré sa do nej dostávajú z pobrežia.
Hlavnou témou slovenského predsedníctva v oblasti výskumu budú opatrenia na podporu mladých výskumníkov či posilnenie investícií do ľudského potenciálu.
Autori najlepších slovenských výskumov si v utorok v piatich kategóriách prebrali ocenenia Vedec roka 2015.
Môže viac peňazí investovaných do vzdelávania automaticky zaručiť jeho vyššiu úroveň a kvalitnejších absolventov univerzít?
Protestovali proti škrtom zo strany štátu a vzbúrili sa proti vedeniu. Viac peňazí vedci zo Slovenskej akadémie vied síce nedostali, sú však spokojnejší.
Na Slovensku máme veľmi nízky podiel výdavkov na vedu a výskum zo súkromných zdrojov, tvrdí minister školstva Juraj Draxler.
Čínska firma ZTE Corporation má zainvestovať 20 miliónov eur do nového výskumného a servisného centra, ktoré bude v bratislavskej Mlynskej doline.
Bez zákona, ktorým by sa SAV a ďalšie vedecko-výskumné inštitúcie transformovali na verejné, sa poškodzuje postavenie vedy na Slovensku, upozorňujú vedci.
Elektrická formula, nanosvet, roboty a vedecké hračky. To všetko a ešte viac uvidíte od pondelka 9. novembra na Týždni vedy a techniky.
Čo budú ľudia jesť v budúcnosti, ako sa budú učiť deti v školách a čo sa bude vyrábať? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedali odborníci počas Noci výskumníkov.
Rezort školstva poskytne súkromnej firme na projekt lietajúceho auta stimuly na výskum a vývoj vo výške takmer šesť miliónov eur.
FRANTIŠEK MÁTEL: Ďalší pokus o dlho pripravovanú transformáciu Slovenskej akadémie vied sa podľa všetkého znovu odsúva a už sa hľadajú vinníci.
Najväčšia zmena v Slovenskej akadémii vied od roku 1989 môže uviaznuť na mŕtvom bode. Je to o to vážnejšie, že sa od nej čaká viac peňazí na podporu slovenskej vedy.