Antarktída od konca augusta zaznamenala viac ako 30 000 otrasov, čo predstavuje nárast seizmickej aktivity na tomto vzdialenom snehom pokrytom kontinentu.
Čo budeme mať dnes na večeru? Prosíte si suši z lega či burger z platobných kariet? Tieto príklady sú extrémne, ale ilustrujú, koľko mikroskopických plastových častíc skonzumujeme.
Vedci preukázali, že vrabec používa pre stavbu svojho hniezda palinu, aby ochránil mláďatá pred parazitmi.
Alzheimerova choroba a ďalšie formy demencie sú teraz prvýkrát zaradené medzi desať hlavných príčin úmrtia ľudí po celom svete. Oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Alpám hrozí, že do konca storočia stratia až 92 percent svojich ľadovcov. S poznatkom prichádza výskum, ktorého závery zverejnil špecializovaný časopis Climate Dynamics.
Vedci sa domnievajú, že pri západnom pobreží Mexika objavili nový druh veľryby z rodu vorvaňovcov.
Takzvaná spánková inertnosť je jav, ktorý nastáva, keď sa náhle prebudíme vo fáze REM, v ktorej prichádzajú sny.
Zlé sny? To je cvičenie pre mozog, ako sa v reálnom živote naučiť zvládať strach.
Poškodený rádioteleskop pri portorickom meste Arecibo sa dnes zrútil.
Na rozdiel od všeobecnej mienky sa pred tisíckami rokov ženy tiež zúčastňovali lovu, a to aj na vysokú zver. Uvádza sa to v štúdii americkej Kalifornskej univerzity.
Ani bod mrazu vody už nie je absolútna istota. Vedci popísali proces, v ktorom sa za určitých podmienok mení teplota, pri ktorej voda prechádza z kvapalného na tuhé skupenstvo.
Psychické problémy slávneho holandského maliara Vincenta van Gogha boli zrejme spôsobené tým, že nútene abstinoval.
V boji s nákazou koronavírusu môže pomôcť ústna voda s antiseptickými zložkami, ktorá dokáže zničiť vírus SARS-CoV-2 v ústnej dutine počas 30 sekúnd.
Prvotné výsledky z kľúčovej tretej fázy by mali zverejniť v najbližších týždňoch.
Na večnom snehu vezie obrovský autobus svojich z okien pozerajúcich pasažierov po najväčšom islandskom ľadovci Langjökull.
Medzi bežné prejavy nákazy koronavírusom patrí suchý kašeľ, horúčka a dýchavičnosť, ale aj takzvané "covidové prsty".
Klinické testy lieku už schválil taliansky úrad pre kontrolu liečiv a zdravotníci ho na skúšku podávajú prvej päťstovke pacientov nakazených koronavírusom.
Vedci z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV vyvíjajú a testujú nové mnohozložkové cementové zmesi s využitím domácich prírodných zdrojov a odpadov.
Až 40 % medov nemá antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre med. Vyplýva to z výsledkov Medového laboratória SAV, ktoré skúmalo 43 vzoriek medu.
Kanadskí vedci objavili vo vzdialenom vesmíre planétu, ktorú už teraz označujú za "pekelnú".