Od januára začne platiť časť dôchodkovej reformy, podľa ktorej sa ruší zastropovanie dôchodkového veku, vek odchodu sa bude počítať podľa strednej dĺžky života.
Od januára začala platiť veľká penzijná reforma prvého piliera. Tá ruší dôchodkový strop, zavádza tzv. rodičovský dôchodok, ale aj nový druh predčasnej penzie.
Po dvoch rokoch končí tabuľka, ktorá pevne určuje dôchodkový vek všetkých poistencov. Po novom sa do penzie pôjde opäť podľa strednej dĺžky dožitia.
Dnes dôchodkový vek pevne určuje tabuľka. To by sa však už od budúceho roka malo zmeniť.
Na príkladoch vám ukážeme vek odchodu do predčasnej penzie a ako sa určí jej suma.
Od 1. januára 2021 sa zmení právna úprava veku odchodu do dôchodku a stanovuje sa dôchodkový vek všetkým poistencom.
Od 1. januára 2021 dochádza k zmene dôchodkového veku poistencov (žien aj mužov) narodených v rokoch 1957 až 1965, ak sa im zohľadňuje výchova dieťaťa.
Od januára určuje vek odchodu do penzie tabuľka. A ako to vyzerá s dchodkovými vekmi v Európskej únii? Kde je najvyšší a kde, naopak, najnižší?
Poistenci si s pomocou kalkulačky na určenie dôchodkového veku môžu vypočítať svoj penzijný vek.
Vek odchodu do dôchodku od budúceho roku je určený fixne podľa roku narodenia, pohlavia a počtu vychovaných detí.
Vzhľadom na predlžovanie strednej dĺžky života majú ľudia narodení v roku 1959 stanovený referenčný vek 62 rokov a pre osoby narodené v roku 1960 je už referenčný vek 63 rokov.
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že novela ústavy, ktorou sa zavádza tzv. dôchodkový strop sa netýka aktuálnych žiadateľov o starobný dôchodok.