Merkúr, Jupiter, Venuša, Urán, Mars a Mesiac sa v pondelok na večernej oblohe zoradili do jednej línie, pričom niektoré z vesmírnych telies boli viditeľné aj voľným okom.
Tento víkend medzi Zemou a obežnou dráhou Mesiaca preletí asteroid dosť veľký na to, aby zničil mesto.
Ak máte možnosť zdržiavať sa v nasledujúcich dňoch mimo veľkých miest, obloha opäť ponúka možnosť pozorovať na nočnej oblohe jasnú Venušu uprostred zvieratníkového svetla.
Vesmírna raketa Terran 1, ktorej podstatná časť bola vytlačená na 3D tlačiarni, dnes počas trojhodinového štartovacieho okna neopustila floridský mys Canaveral.
Japonsko sa dnes znovu nepodarilo vyslať do vesmíru novú raketu H3.
V najbližšom období sa pripravuje viac lunárnych misií ako kedykoľvek predtým. Európska vesmírna agentúra (ESA) chce preto pre Mesiac vytvoriť vlastné časové pásmo.
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) musela dnes upraviť dráhu letu, aby sa vyhla zrážke s vesmírnym odpadom.
Pri Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) dnes bezpečne zakotvila loď Crew Dragon, ktorá vo štvrtok odštartovala z amerického kozmodrómu.
Pred 45 rokmi, 2. marca 1978, sa vtedajšie Československo stalo po Sovietskom zväze a USA iba treťou krajinou, ktorej občan sa vybral do vesmíru.
Na večernej oblohe je možné sledovať pomerne vzácne uhlové stretnutie najjasnejších planét Slnečnej sústavy, Venuše a Jupitera.
V nedeľu neskoro večer bolo možné v severných Čechách vidieť vzácnu polárnu žiaru. Podľa Českého hydrometeorologického ústavu a astronóma Petra Horáleka by žiara mohla byť dnes v noci viditeľná aj na Slovensku.
Ruská kozmická loď bez posádky Sojuz MS-23, ktorá odštartovala v piatok z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, sa pripojila k ISS, informuje agentúra AFP.
Pred päťdesiatimi rokmi, 16. januára 1973, vyšiel zo sovietskej sondy Luna 21 na povrch Mesiaca v kráteri Le Monnier Lunochod 2, v rámci sovietskeho vesmírneho programu.
Výstup Američanov na povrch Mesiaca v roku 1969 predstavoval pre vtedajší Sovietsky zväz citeľnú ranu v mnohoročnom boji o prvenstvo pri dobývaní vesmíru.
Voľným okom by zo Zeme mohla byť čoskoro viditeľná kométa, ktorú bolo zo Zeme naposledy možné na pozorovať pred 50 000 rokmi, kedy ešte žili neandertálci.
Aké nebeské divadlo vykúzli rok 2023? Na čo sa najviac teší oceňovaný slovenský astrofotograf a kedy to uvidíme?
Slovenský vklad k vesmírnemu výskumu, ale aj vesmírnemu podnikaniu raketovo rastie. Viac v rozhovore prezradí Michal Brichta.
Ruská vesmírna agentúra (Roskosmos) zvažuje "záchranný" plán na vyslanie prázdnej kozmickej lode na ISS, ktorá by odtiaľ predčasne priviezla na Zem troch členov posádky.
Sedemnásťmetrové robotické rameno kanadskej výroby vykoná na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) prehliadku kozmickej lode Sojuz pripojenej k ISS.
Vesmírna kapsula pristála v púšti Gobi na severe Číny.