Koniec dohadom. Vyznať sa v mori nekonečného množstva výživových doplnkov, ktoré nás majú chrániť pred vírusmi či ochorením COVID-19 je v súčasnosti ťažké.
Výživové doplnky sú koncentrované doplnky živín. Viete, ako, kedy a ktoré Slováci užívajú?
Ghí (slovenský prepis medzinárodného slova,,ghee") je sanskrtský výraz pre prepustené maslo. Dlhá trvanlivosť však ani zďaleka nie je jedinou výhodou tohto tuku.
Vitamín D vnímame ako jednu látku. Nie je to však pravda. Tvorí ho viacero biologicky aktívnych látok, ktoré sú rozpustné v tukoch.
IGOR DANIŠ: Už takmer rok od začiatku pandémie celý svet hľadá zázračný liek na COVID-19. Zatiaľ sme ho nenašli. Bude ním ivermektín?
Vedci tvrdia, že s pribúdajúcim vekom chýba ľuďom najmä vitamín D, vitamíny skupiny B1 a B2, minerály horčík, vápnik a stopový prvok selén. Telo bez nich volá o pomoc.
Aký má opaľovací krém vplyv na tvorbu vitamínu D? Ako naň vplýva konzumácia alkoholu? A majú ho viac belosi alebo černosi v Afrike?
Vitamín D získal až v posledných týždňoch veľkú "mediálnu auru".
Nerobí sa skríning pre všetkých. S lekárskym odôvodnením ju ale môžu dať u svojich pacientov môžu dať vyšetriť mnohí lekári v špecializovaných ambulanciách.
Ak máte v domácnosti seniora s osteoporózou, starostlivosť o neho si vyžaduje zopár špeciálnych opatrení.
Potravou si dokážeme zabezpečiť len 5 až 10 % vitamínu D. Ktoré potraviny ho obsahujú najviac?
V akých jednotkách sa uvádza? Aké problémy to so sebou prináša? A čo odporúča doktor Igor Bukovský, odborník na výživu?
O vitamíne D sa zhovárame s imunologičkou prof. MUDr. Máriou Šustrovou, PhD., z Bratislavy.
Pre doplnenie chýbajúceho vitamínu D sú na slovenskom trhu registrované lieky aj výživové doplnky. Tablety, kapsuly, kvapky, ústny sprej či cmúľacie pastilky.
Momentálne bojujeme nielen s pandémiou nového koronavírusu, ale každoročne aj s pandémiou nedostatku vitamínu D, ktorý pomáha ubrániť sa vírusovej nákaze.
Nedostatok vitamínu D, ktorý sa tvorí na koži prostredníctvom pôsobenia slnečného žiarenia, môže spôsobiť zdravotné komplikácie.
Pády, typické pre ľudí vo vyššom veku, sa nemusia končiť tragicky. Náraz môžu zmierniť pevné a zdravé kosti. Kde nájdeme najviac vápnika a ako pomáha starším?
S pribúdajúcimi rokmi dochádza k postupnej strate záujmu o milovanie, ktorá však nemusí byť pravidlom. Život si totiž stačí okoreniť vhodnými doplnkami výživy.
Bolesti kĺbov, krehké kosti, oslabený imunitný systém a únava. Čo majú robiť seniori, keď im strava neponúka dostatočné množstvo výživných látok?
Najlepšie výsledky výskumu sa týkali rakoviny hrubého čreva a krvi.