Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, že je väčší ako 5 eur.
Starobní dôchodcovia môžu mať príjem, ktorý je úplne oslobodený od daní.
Ak chcete získať naspäť zaplatené dane, musíte mať podané daňové priznanie. Na jeho základe vám daňový úrad vráti preplatok na daniach.
Ak ste penzista poberajúci dôchodok a vaše príjmy za minulý rok neprevýšili sumu 2 255,72 eura, nemusíte podať daňové priznanie.
Ak mal penzista v roku 2021 zdaniteľné príjmy, musí podať daňové priznanie. Pozor však, niektorým štát daň vráti. Ako postupovať, aby vám zaplatené peniaze prišli naspäť?
Ak dôchodcovi zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je pre neho výhodné podať priznanie k dani z príjmov. Aj keď jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli 2 255,72 eura.
Chcete po odchode do penzie pracovať? Od toho, koľko zarobíte, závisí, či musíte platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne.
Ak chcete získať späť zaplatené dane, musíte podať daňové priznanie. Ktoré príjmy sú zdanené a ktoré, naopak, nie? Kedy netreba uviesť výšku dôchodku?
Do akej výšky môže byť príjem oslobodený od dane? Dajú sa zaplatené dane získať späť? Ako?
Od dane je oslobodený príjem do výšky polovice nezdaniteľnej časti základu dane. V tomto roku tak penzisti môžu celkovo zarobiť bez daní maximálne 1 968,67 eura.
Poberateľ starobného dôchodku (§ 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov), má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.
Koľko môžem zarobiť aby som neplatil dane? Ako mám požiadať o vrátenie daní? Otázky, na ktoré sa penzisti často pýtajú.