Vedci už skôr varovali, že polostrov Reykjanes čakajú v nadchádzajúcich desaťročiach opakované sopečné výbuchy.
Juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík sa otvorila kilometer dlhá puklina, z ktorej sa na zemský povrch opäť vyvierajú masy žeravej červenej lávy.
Analýzu získaných údajov z rokov 1990 až 1992 zjednodušili až súčasné výpočtové metódy.
Jeho vzostup bol zdokumentovaný na snímkach.
K erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch, domnieva sa islandská meteorologické služba, informuje správa agentúry DPA.
V Indonézii dnes vybuchla sopka Anak Krakatoa ležiaca v Sundskom prielive medzi ostrovmi Jáva a Sumatra.
Výška krátera na juhovýchodnom úbočí sopky Etna na talianskej Sicílii vzrástla po šiestich mesiacoch aktivity o niekoľko desiatok metrov.
Sopka chrlí lávu v dvoch prúdoch, pričom ich žiara je viditeľná aj z islandského hlavného mesta Reykjavik, vzdialenom približne 32 kilometrov.
Etna je najaktívnejšia európska sopka, tlie prakticky neustále.
Napriek riziku asi 300 obyvateľov žije priamo pod jednou z najaktívnejších sopiek na svete, pretože jednoducho milujú toto magické miesto.
Na ostrove Réunion v Indickom oceáne sa opäť k životu prebudila sopka Piton de la Fournaise. Býva aktívna jeden- až dvakrát do roka.
Počet obetí výbuchu novozélandského ostrovného vulkánu White Island z decembra minulého roka stúpol na 20 po tom, ako oficiálne vyhlásili za mŕtvych dvoch ľudí, ktorí sú stále nezvestní.
Ak by niekto túžil vedieť, aký rok bol tým najhorším v dejinách ľudstva a priniesol najväčšiu skazu, potom prišli vedci po rokoch skúmania s horúcim tipom - rokom 536.
Archeológovia našli pri vykopávkach v Pompejach pozostatky ďalších piatich ľudí, ktoré pred dvoma tisícročiami zasypal popol zo sopky Vezuv.
Na sopke Etna na talianskom ostrove Sicília zaznamenali opäť niekoľko sérií výbuchov.
Náhle erupcie môžu vychrliť popol až do výšky 6100 metrov nad morom a ohroziť tak medzinárodnú leteckú dopravu.
Najaktívnejšia indonézska sopka Merapi v pondelok skoro ráno opäť vybuchla, pričom vychrlila dym a popol do výšky 1 200 metrov.
Japonská sopka Iódake sa prebudila prvýkrát po 250 rokoch. Úrady vyhlásili okolo sopky uzavretú zónu pre obavy z ďalších erupcií.
Na turistickom ostrove Bali vybuchla v utorok sopka Agung, ktorá chrlila sivý popol do výšky 1500 metrov, zatiaľ nehlásili obete na životoch.
Filipínske úrady evakuovali skoro 15 000 ľudí žijúci okolo tamojšej najaktívnejšej sopky Mayon, ktorá po miernych výbuchoch chrlí lávu.