Tím austrálskych vedcov objavil biochemický marker v krvi, ktorý by mohol pomôcť rozpoznať novorodenca ohrozeného syndrómom náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS).
Vedci objavili unikátne štruktúry v genetickej informácii vírusu kliešťovej encefalitídy. Môžu sa stať cieľom protivírusových liečiv.
Fínski vedci zistili, že laboratórne pestovanie mäsa a hmyzu môže v budúcnosti výrazne ušetriť vodu a obmedziť emisie uhlíka.
Vedci z Akadémie vied Českej republiky popísali vzájomné pôsobenie bielkovín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v procese starnutia buniek.
Americkí vedci zistili, že online stretnutia prostredníctvom platforiem ako Zoom alebo Webex brzdia u pracujúcich kreatívne myslenie.
Britskí vedci analyzovali kompletnú genetickú výbavu nádorov viac ako 12 000 pacientov.
Psychotropná látka psilocybín, ktorú obsahujú huby holohlavce, pomáha uvoľniť mozog ľudí s depresiou a zmierňuje lipnutie na negatívnych vzorkách myslenia.
Baktérie súvisiace s rakovinou prostaty, dopad laboratórnych potravín na životné prostredie, podmienky na pozorovanie Merkúra, hrozby, ktoré prináša priveľa satelitov na orbite i najväčší zub ichtyosaura.
Britskí vedci objavili prepojenie medzi kozmickým žiarením a vznikom obličkových kameňov, na ktoré sa často sťažujú astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).
Ľudia, ktorí žijú v domácnostiach, v ktorých sa vyskytuje ručná strelná zbraň, majú asi dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú zastrelení, než osoby v domovoch bez zbraní.
Britskí vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré by mohli mať súvis so vznikom a zhoršovaním rakoviny prostaty.
Vedci objavili mikroplasty v pľúcach žijúcich ľudí, vyplýva zo štúdie, o ktorej informoval denník The Guardian.
Vedcom z Cambridgeskej univerzity sa podarilo omladiť kožné bunky 53-ročnej ženy do podoby, akú majú bunky 23-ročného človeka. Dúfajú, že ich poznatky budú v budúcnosti využiteľné na zmladenie buniek i ďalších telesných orgánov.
Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970.
Archeológovia na severe Guatemaly našli zrejme najstarší dôkaz mayského kalendára.
Medzinárodný tím genetikov, archeológov a historikov získal prvé ľudské genomické dáta, ktoré ukazujú na pôvod Avarov.
Podobne ako u ľudí, aj u mlokov sú jedinci, ktorí rýchlejšie „spaľujú“, čo zjedia. Individuálne odlišnosti v rýchlosti metabolizmu teraz potvrdili vedci.
Elita Judského kráľovstva pred 2600 rokmi popíjala víno ochutené vanilkou, vtedy aj dnes vzácnym korením, ktoré sa muselo dovážať zďaleka.
Nález zachovanej fosílie dinosaura, lokalizovanie hrobu Krištofa Kolumbusa, omladenie buniek o 30 rokov, vypustenie geneticky modifikovaných komárov a objavenie chemikálií v morskej tráve.
Zo štúdie publikovanej v National Geographic vyplýva, že do roku 2100 by množstvo peľu, ktorý rastliny produkujú v období kvitnutia, mohlo vzrásť až o 40 percent.