Voda na Marse môže byť rozšírenejšia a mať mladší pôvod, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z pozorovania tamojších piesočných dún čínskym vedeckým vozidlom Ču-žung.
Papagáje vynikajú vysokým intelektom a rady sa učia, čo priviedlo skupinu vedcov na myšlienku vyskúšať, či budú tieto vtáky schopné interagovať cez videokonferenčný hovor.
Liek Maraviroc určený na liečbu HIV chráni tiež mozog pred hromadením nebezpečných bielkovín pri demencii.
Zdá sa, že tulene driemajúce na pláži si užívajú dokonalý odpočinok. Prelomový výskum však odhalil, že spia len dve hodiny denne.
Pästné kliny z doby prvej migrácie človeka z Afriky, kruhové pohrebné komory, unikátne skalné rytiny aj arabský Stonehenge. Jedinečné nálezy hlási medzinárodný tím vedený vedcami z pražského Archeologického ústavu AV ČR.
Približne rovnaký počet génov ako škrkavka a menej génov ako kukurica má Homo sapiens, ktorého genóm je na 99 % rovnaký ako genóm šimpanza alebo neandertálca.
Vedci objavili novú metódu, vďaka ktorej bude možné diagnostikovať Parkinsonovu chorobu ešte skôr, než sa objavia prvé príznaky.
Aktivovaná voda má pozitívny vplyv na klíčenie, rast, produkciu a kvalitu biomasy rastlín.
Tigre sú často vykresľované ako charakterné zvieratá, od ľstivého Šer Chána až po bujarého Tigra z príbehov o medvedíkovi Pú. Nový výskum naznačuje, že to nie je len výmysel.
Ani umiernená konzumácia alkoholu nie je zdraviu prospešná. Vyplýva to z analýzy viac ako stovky štúdií za posledných 40 rokov.
Ženy s vyššími hladinami takzvaných večných chemikálií v krvi majú o 40 percent nižšiu šancu otehotnieť do jedného roka od prvého pokusu o počatie potomka.
Kvôli úplnej temnote, teplotám blížiacim sa bodu mrazu a drvivému tlaku sa až do konca 70. rokov minulého storočia vedci domnievali, že život v takzvanej hadalovej zóne nie je možný.
Príznaky autizmu u detí doteraz odborníci nedokázali zistiť skôr ako pred dosiahnutím veku dvoch rokov. Teraz však vedci našli spôsob, ako rozpoznať niektoré príznaky oveľa skôr.
Vo vedeckom výskume zameranom na testovanie nových liekov boli po desaťročia bežne používaní iba myší samčekovia.
Medzi ľuďmi nad 65 rokov v USA za posledné dve desaťročia až štvornásobne stúpli úmrtia v dôsledku predávkovania drogami. Vyplýva to zo štúdie vedeckého tímu Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) v USA.
Život zachraňujúce vakcíny na vážne zdravotné problémy, vrátane rakoviny a srdcových chorôb, by mohli byť pripravené na využitie počas nasledujúcich siedmich rokov.
Ľuďom, ktorí ochorejú na chrípku, môže hroziť šesťkrát vyššie riziko srdcového infarktu ešte týždeň po tom, ako im bol vírus diagnostikovaný, v porovnaní s rokom pred prekonaním choroby alebo rokom po nej.
Mohutné telo, dlhý chvost, drobné predné končatiny a najmú čeľusť plná ostrých zubov, ktoré dokážu drviť kosti aj tých najväčších tvorov, ktorí kedy na našej planéte žili.
Vojaci zrejme získajú novú schopnosť. Budú schopní navádzať sprievodné roboty a drony jednoduchým pohľadom či myšlienkou. Technológia už prešla prvými testami.
Vo svete vedy sa v uplynulom týždni udialo viacero zaujímavých vecí. Vedci v laboratóriu vyrobili mäsovú guľôčku z mamutieho mäsa a preskúmali súvis medzi rakovinou a marketingovými kampaňami firiem.