Opavskí fyzici v spolupráci so zahraničnými vedcami študujú doposiaľ nevysvetlené vlastnosti premenného röntgenového žiarenia pochádzajúceho z blízkosti čiernych dier.
Vedci nikdy nevideli myší mozog tak podrobne ako teraz.
Americkí vedci sa domnievajú, že sa im podarilo odhaliť príčinu šedivenia vlasov.
Prehodiť pri obúvaní ľavú topánku za pravú je nepríjemné, ale zameniť rovnakým spôsobom pri výrobe liečiv molekuly môže byť osudné - namiesto lieku vznikne jed.
Skupina vedcov extrahovala vzorku ľudskej DNA nájdenú v 20 000 rokov starom kostenom šperku.
Podmorské vrchy sopečného pôvodu zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní oceánskych ekosystémov, ovplyvňujú klímu, ale môžu byť aj dôležitým zdrojom zdrojov. Ale ľudstvo o nich nevie takmer nič.
Voda na Marse môže byť rozšírenejšia a mať mladší pôvod, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z pozorovania tamojších piesočných dún čínskym vedeckým vozidlom Ču-žung.
Papagáje vynikajú vysokým intelektom a rady sa učia, čo priviedlo skupinu vedcov na myšlienku vyskúšať, či budú tieto vtáky schopné interagovať cez videokonferenčný hovor.
Liek Maraviroc určený na liečbu HIV chráni tiež mozog pred hromadením nebezpečných bielkovín pri demencii.
Zdá sa, že tulene driemajúce na pláži si užívajú dokonalý odpočinok. Prelomový výskum však odhalil, že spia len dve hodiny denne.
Pästné kliny z doby prvej migrácie človeka z Afriky, kruhové pohrebné komory, unikátne skalné rytiny aj arabský Stonehenge. Jedinečné nálezy hlási medzinárodný tím vedený vedcami z pražského Archeologického ústavu AV ČR.
Približne rovnaký počet génov ako škrkavka a menej génov ako kukurica má Homo sapiens, ktorého genóm je na 99 % rovnaký ako genóm šimpanza alebo neandertálca.
Vedci objavili novú metódu, vďaka ktorej bude možné diagnostikovať Parkinsonovu chorobu ešte skôr, než sa objavia prvé príznaky.
Aktivovaná voda má pozitívny vplyv na klíčenie, rast, produkciu a kvalitu biomasy rastlín.
Tigre sú často vykresľované ako charakterné zvieratá, od ľstivého Šer Chána až po bujarého Tigra z príbehov o medvedíkovi Pú. Nový výskum naznačuje, že to nie je len výmysel.
Ani umiernená konzumácia alkoholu nie je zdraviu prospešná. Vyplýva to z analýzy viac ako stovky štúdií za posledných 40 rokov.
Ženy s vyššími hladinami takzvaných večných chemikálií v krvi majú o 40 percent nižšiu šancu otehotnieť do jedného roka od prvého pokusu o počatie potomka.
Kvôli úplnej temnote, teplotám blížiacim sa bodu mrazu a drvivému tlaku sa až do konca 70. rokov minulého storočia vedci domnievali, že život v takzvanej hadalovej zóne nie je možný.
Príznaky autizmu u detí doteraz odborníci nedokázali zistiť skôr ako pred dosiahnutím veku dvoch rokov. Teraz však vedci našli spôsob, ako rozpoznať niektoré príznaky oveľa skôr.
Vo vedeckom výskume zameranom na testovanie nových liekov boli po desaťročia bežne používaní iba myší samčekovia.