Súčasťou vysokoškolskej komunity je aj množstvo pojmov, ktoré má poznať každý poslucháč.
Prvý ročník štúdia na vysokej škole býva náročný nielen pre množstvo učiva a povinností, mladého človeka čaká mnoho ďalších zmien. Ako dobre naštartovať, aby ste uspeli?
V dennej forme štúdia sa na štátnych a verejných vysokých školách platí školné len v určitých prípadoch. Kedy od váš môže škola pýtať peniaze za štúdium?
Študent v maturitnom ročníku rozmýšla nad tým, čo bude robiť, keď dostane do rúk maturitné vysvedčenie. Vybrať si môže štúdium na vysokej škole alebo rôzne pomaturitné štúdiá.
Čo je to disciplinárny priestupok a čo zaň študentovi hrozí? Aké sú práva a povinnosti vysokoškoláka?
Študenti vysokých škôl majú niekoľko možností, ako financovať svoje štúdium.
Pri štúdiu na verejnej alebo štátnej vysokej škole dennou formou sa môže platiť vo výnimočných prípadoch školné.
Nebojte sa, aj keď ste sa doteraz neučili, vyplniť test zvládnete. Pomôže dôkladná príprava. A čím začať?
Viete, ako sa podáva prihláška na vysokú školu? Čo treba urobiť, ak vás vysoká škola neprijme?
Rozhodli ste sa pre štúdium na vysokej škole v poslednej chvíli? Nič nie je stratené.
Aké je to na vysokej škole a ako sa treba učiť? Prinášame prehľad tipov a trikov, ktoré pomôžu čerstvým vysokoškolákom.
Vysoké školy začnú v tomto akademickom roku ponúkať nové študijné programy akreditované už podľa nových európskych pravidiel.
Rebríček QS World University Rankings patrí spolu s rebríčkom THE a šanghajským rebríčkom medzi celosvetovo najprestížnejšie akademické rankingy.
Niektoré z nových študijných programov si vyžiadala aj pandémia koronavírusu.
Pre väčšinu mladých ľudí je maturita prvou z veľkých životných skúšok. Ak sa rozhodnú študovať na vysokej škole, čaká ich krátko nato ďalšia, prijímačky. Čo je dôležité pre ich zvládnutie?
Mladým ľuďom nie je ľahostajné, aké vzdelanie môžu získať na vysokých školách. Potvrdil to vlaňajší prieskum Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ).
Skrátenie externého štúdia, zavedenie výkonnostných zmlúv či voľba rektora sú zmenami, ktoré prináša novela zákona o vysokých školách.
Náklady na štúdium na vysokej škole sú vysoké. Samotná škola je síce zadarmo, ale študent potrebuje učebnice, ubytovanie, stravu. Pomôcť môžu aj špecializované úvery.
Priemerný očakávaný zárobok absolventov a absolventiek predstavoval vlani 1057 eur.
Nedostali ste na vybranú vysokú školu? Ešte stále sa môžete prihlásiť, niektoré školy stále berú prihlášky, prípadne robia dodatočné prijímacie skúšky.