Aké je to na vysokej škole a ako sa treba učiť? Prinášame prehľad tipov a trikov, ktoré pomôžu čerstvým vysokoškolákom.
Vysoké školy začnú v tomto akademickom roku ponúkať nové študijné programy akreditované už podľa nových európskych pravidiel.
Rebríček QS World University Rankings patrí spolu s rebríčkom THE a šanghajským rebríčkom medzi celosvetovo najprestížnejšie akademické rankingy.
Niektoré z nových študijných programov si vyžiadala aj pandémia koronavírusu.
Pre väčšinu mladých ľudí je maturita prvou z veľkých životných skúšok. Ak sa rozhodnú študovať na vysokej škole, čaká ich krátko nato ďalšia, prijímačky. Čo je dôležité pre ich zvládnutie?
Mladým ľuďom nie je ľahostajné, aké vzdelanie môžu získať na vysokých školách. Potvrdil to vlaňajší prieskum Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ).
Skrátenie externého štúdia, zavedenie výkonnostných zmlúv či voľba rektora sú zmenami, ktoré prináša novela zákona o vysokých školách.
Náklady na štúdium na vysokej škole sú vysoké. Samotná škola je síce zadarmo, ale študent potrebuje učebnice, ubytovanie, stravu. Pomôcť môžu aj špecializované úvery.
Priemerný očakávaný zárobok absolventov a absolventiek predstavoval vlani 1057 eur.
Nedostali ste na vybranú vysokú školu? Ešte stále sa môžete prihlásiť, niektoré školy stále berú prihlášky, prípadne robia dodatočné prijímacie skúšky.
Zamestnávatelia uverejnili v máji minulého roka iba 1 242 ponúk, v ktorých požadovali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Málo strojárov, veľa manažérov. Vzdelávací systém neodráža potreby pracovného trhu.
Všetko okolo nás sa rýchlo mení a výnimkou nie sú ani vysoké školy. Ak je v rodine maturant, zrejme sa téma jeho ďalšieho štúdia rozoberá dôkladnejšie.
Viacerí vysokoškoláci prišli počas pandémie o brigády, ktoré im pomáhali spolufinancovať náklady na školu a vzdelávanie.
EMIL VIŠŇOVSKÝ: Každého zaujíma morálny profil politikov, , čo je správne. Ten sa stal hlavnou témou povolebného boja o moc, tak ako ním bol v už pred voľbami.
Viaceré univerzity a vysoké školy ešte stále prijímajú dodatočné prihlášky na štúdium. Vyberať možno z rôznych odborov.
Kde sa vzala tá mánia slovenských vrcholných politikov zdobiť si mená akademickými titulmi? Vari nie je možná úspešná kariéra aj bez neho?
Brány stredných škôl čoskoro opustí vyše 37-tisíc maturantov. Mnohých čaká jedno z najvážnejších rozhodnutí v živote - výber vhodnej vysokej školy.
Prihláška musí byť doručená v termíne určenom fakultou alebo vysokou školou.
Univerzitná vysoká škola poskytuje vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch, pričom vykonáva vedeckú činnosť, ktorá súvisí s ponúkanými študijnými programami.