Slovenské univerzity sú o ľuďoch a ich vízii, legislatíva je druhoradá. Na konkrétnych ľuďoch stojí a padá kvalita štúdia a spolupráca akademického sektora s praxou.
Slovenské vysoké školy nie sú motivované zlepšovať kvalitu svojej práce, chýba totiž konkurencia. Často im stačí, že vychovávajú priemerných absolventov a študentom tento stav vyhovuje.
Petra Špaková získala štipendium na Mod'Spe Paris Central Europe, vysokej škole módy a obchodu, ktorá je v Bratislave a je jediná v strednej Európe.
Nútia študentov nazerať do praxe, preverujú ich schopnosti, vzdelávajú ich a pripravujú na kariéru. Reč je o študentských súťažiach, ktoré majú v súčasnosti rôzne podoby.
Slovensko patrí v rámci Európskej únie ku krajinám, kde si mladí ľudia zháňajú len ťažko prácu. Podľa Eurostatu takmer každý tretí Slovák do 24 rokov nemá zamestnanie.
Prihláška musí byť doručená v termíne určenom fakultou alebo vysokou školou. Na školy s talentovými skúškami sa prihlášky podávajú už od mesiaca november.
Počet prihlášok na zahraničné univerzity naznačuje, že záujem slovenských maturantov o zahraničné vysoké školy sa z roka na rok zvyšuje.
Nasledujúce dni budú stáť budúci maturanti pred neľahkým rozhodnutím. Budú si vyberať, na ktorú vysokú školu pošlú prihlášky!
V prvých mesiacoch nového roka väčšina slovenských fakúlt vysokých škôl uzatvára termín podania prihlášok. Výberom vysokej školy dokáže mladý človek ovplyvniť svoj osud.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler pozastavil ďalšie študijné programy na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove.
MARIÁN REPA: Na Slovensku máme 36 vysokých škôl, z toho 13 súkromných. Na otázku, či ich nie je priveľa, možno odpovedať jediné: áno, je.
Minister školstva Juraj Draxler minulý mesiac pozastavil tejto súkromnej škole možnosť udeľovať titul bakalár alebo magister v tomto študijnom odbore.
MARIÁN REPA: Stredná Európa je posadnutosť titulmi. Niektorí sú dokonca schopní sa nimi verejne prezentovať napriek tomu, že oficiálne žiadny nezískali.
Cenia si ľudia na Slovensku vzdelanie? Veď máme 36 vysokých škôl a čoraz viac ľudí s vysokoškolským diplomom a titulom magister či inžinier.
Napätá situácia na lekárskej fakulte v Košiciach vyvrcholila odstúpením dekana Leonarda Siegfrieda. Ten následne oznámil, že bude kandidovať na funkciu rektora.
V Šamoríne by po rozhodnutí vlády mohla vzniknúť súkromná škola s názvom Technologický Inštitút A. Ruprechta a. s., odborná vysoká škola.
Na Slovensku má vzniknúť nová súkromná vysoká škola zameraná predovšetkým na prax. Presné sídlo a študijné programy zatiaľ nie sú známe.
Čoraz väčšiemu počtu vysokoškolákov je koniec. Trend, podľa ktorého študovalo na univerzitách z roka na rok viac ľudí, sa začína otáčať.
Slovenskí vysokoškoláci minú počas školského roka v priemere takmer 3 600 eur. Na školné a literatúru ide z toho desatina.
Aj keď minister školstva Dušan Čaplovič nedávno podpísal zmluvu o spolufinancovaní ôsmich vedeckých parkov pri šiestich slovenských univerzitách, ich osud je neistý.